Ubytování, řidiči, celé patro gymnázia. Radnice, školy i dobrovolníci pomáhají lidem z Ukrajiny

Louny, Žatec, Podbořany, Postoloprty – Radnice měst v okrese Louny se po víkendu zapojily do intenzivní pomoci pro lidi přicházející z Ukrajiny v souvislosti s probíhajícím vojenským konfliktem v jejich zemi. Města v současné fázi nejvíce hledají a připravují možnosti ubytování, a to především pro maminky s dětmi, kterých je mezi příchozími nejvíce. Muži ve věku 18 až 60 let zatím nemohou vycestovat z Ukrajiny a musí být podle tamního aktuálního nařízení připraveni k případnému povolání do služby pro obranu vlasti.

Jedna rodina už dorazila, další jsou na cestě

První nedávno příchozí uprchlíci už jsou například v Podbořanech. „Jedna rodina už je ubytována v Národním domě, restauraci s hotelem, jehož provozovatel nabídl pomoc a skvěle spolupracuje s městem. Další dvě ukrajinské rodiny jsou nyní již na cestě do Podbořan. S ubytováním ve městě výrazně pomůže také Gymnázium a SOŠ Podbořany, které jako pomoc postiženým obyvatelům Ukrajiny nabídne jedno patro své budovy, kde budou moci využít devět místností jako pokojů. Místo je tam pro přibližně 45 lidí,“ uvedla Zuzana Marcelly, vedoucí sociálního a zdravotního odboru Městského úřadu Podbořany. Podbořanská radnice zároveň zveřejnila výzvu, v níž se obrací na obyvatele, podnikatele, instituce a další případné majitele volných prostor s možností ubytování, aby se ozvali městu, pokud by mohli nabídnout tyto prostory k dočasnému krátkodobému využití pro lidi z Ukrajiny.

Dobrovolníci z nemocnice v Žatci pomohli kolegům zdravotníkům i dalším lidem z Ukrajiny

Do pomoci se zapojilo rovněž město Žatec. Zatím se lidem z radnice a jejich spolupracovníkům podařilo najít více než třicet lůžek pro příchozí lidi z Ukrajiny, další volné kapacity a možnosti se ještě hledají. „V pokojích jsou všechny nejzákladnější potřebné věci jako lůžkoviny, ručníky, jednoduchý nábytek. Město zajistí ještě také potřeby pro děti,“ upřesnila starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Ubytování v Žatci je nyní určeno hlavně právě pro matky s dětmi. První skupina lidí z Ukrajiny už je na cestě od hranic směrem do Žatce. Dopravu zajistili dobrovolníci ze žatecké nemocnice, kteří se v pondělí večer vydali na cestu. Z Ukrajiny přivezou rodinné příslušníky zdravotníků, kteří pracují v žatecké nemocnici jako lékaři či sestřičky, a spolu s nimi i několik dalších uprchlíků až do naplnění míst v autech.

V Postoloprtech zajistí město ubytování lidem v nouzi

Připravenost pomoci deklarovala také radnice v Postoloprtech. „Na radnici jsme jako symbol podpory vyvěsili ukrajinskou vlajku. Jsme připraveni poskytnout podporu místní komunitě Ukrajinců i dalším lidem z Ukrajiny. Nabídli jsme, že se postaráme o ubytování pro jejich blízké. Pokud by kdokoli z ukrajinských spoluobčanů potřeboval pomoc pro své blízké, může se obrátit na město nebo rovnou na mě jako starostu,“ uvedl starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. Během úterý do Postoloprt dorazily první dvě rodiny, ve středu a ve čtvrtek mají přibýt minimálně ještě další tři, o kterých město už nyní ví. „Lidé z Ukrajiny budou mít nové přechodné bydlení v ubytovně Meta, jejímž vlastníkem je město. Ubytování budou mít po svém příchodu zdarma, pro děti bude zajištěna škola, pro všechny i lékařská péče, nejnutnější nákupy a další potřebné služby pro jejich začátek v pro ně neznámém českém prostředí,“ upřesnil na dotaz naší redakce starosta.

V Lounech se zapojilo velmi mnoho dobrovolníků

Město Louny se rovněž zapojilo do intenzivní pomoci, radnice už od víkendu hledá možnosti ubytování, o čemž jsme informovali už v neděli. Rada města ve svém vyjádření v pondělí ostře odsoudila vojenský útok Ruska proti Ukrajině. Z Loun se vydalo na cestu vlastními auty i několik dobrovolníků, kteří přivážejí lidi od ukrajinských hranic, mezi nimi byli například řidiči Zdeněk Lovič či Jan Vilhelm. Komunita dobrovolníků kolem Kristýny Maťákové a dalších kamarádů organizuje i materiální a další pomoc.

(na snímku nahoře: ženy a děti z Ukrajiny cestují od hranice už v bezpečí v autě směrem do Loun. Foto: archiv Kristýny Maťákové – pomoc Ukrajině Louny, Žatec a okolí)

ČTĚTE TAKÉ: Útok Rusů v moderní Evropě nikdo nechápe. Jedno z prvních shromáždění na podporu Ukrajině proběhlo v Lounech

ČTĚTE TAKÉ: Pomoc s dopravou i ubytováním pro lidi z Ukrajiny. Zapojily se radnice i žatecká nemocnice

ČTĚTE TAKÉ: Daruji auto. Už žádný krasavec, ale je na něj spolehnutí. I tak si lidé pomáhají po bouři v Blatně a Stebně