Pomoc lidem z Ukrajiny: Ročov pošle finanční dar padesát tisíc, další obce organizují materiální sbírky

Lounsko – Po radnicích větších měst se do humanitární pomoci lidem z Ukrajiny, zasažené válečným konfliktem, zapojily také menší obce. Některé rozhodly o poslání finančního daru, jiné poskytly prostory pro přinášení a shromažďování věcí do hmotné sbírky pro lidi, postižené událostmi na Ukrajině.

Zastupitelé Ročova schválili poslat dar do dvou sbírek

Městys Ročov například pošle ze svého rozpočtu finanční dar v celkové výši 50 tisíc korun. V úterý to schválili jeho zastupitelé. „Rozhodli jsme rozdělit peníze do dvou finančních sbírek ve prospěch Ukrajiny. Jednu pořádá Český červený kříž a druhou Člověk v tísni. Do každé pošleme shodně 25 tisíc korun,“ upřesnil starosta Ročova Vojtěch Václav Pour. Před začátkem schůze vyhlásili zastupitelé Ročova také minutu ticha a při ní uctili památku obětí současného nesmyslného válečného střetu na Ukrajině.

Rychlou pomoc pro ženy a děti mohou lidé nosit na obecní úřady

K pomoci lidem z Ukrajiny se připojily také obecní úřady ve Hříškově, Smolnici, Panenském Týnci i některých dalších obcích Lounska. Poskytly místnosti a sklady pro přinášení věcí rychlé materiální pomoci. „Lidé mohou nosit například plenky pro děti, Sunar, hygienické potřeby pro děti i dospělé, trvanlivé potraviny, čaj, kávu, instantní polévky a podobné věci. Sbírka probíhá zatím do tohoto pátku, v případě potřeby bude prodloužena. Otevřen pro ni je každý pracovní den náš obecní úřad a podobně i úřad v sousední Smolnici. Sbírku pořádáme ve spolupráci s Českým červeným křížem,“ uvedla starostka Hříškova Jana Kalašová.

Panenský Týnec spolupracuje s velmi aktivním sdružením dobrovolníků v Lounech

Podobné to je i v Panenském Týnci. „Náš obecní úřad je pro účely sbírky lidem k dispozici každý pracovní den od 7 do 15.30 hodin. Při materiální sbírce spolupracujeme se sdružením dobrovolníků z Loun, mezi nimiž jsou i řidiči s dodávkami, kteří už několikrát vyjeli s pomocí k ukrajinským hranicím,“ uvedl starosta Panenského Týnce Jiří Čížek. O aktivním centru dobrovolníků z Loun jsme už informovali v dřívějším článku. Zájemci ho mohou dohledat na Facebooku ve skupině Hmotná pomoc Ukrajině Louny Žatec a okolí. Kdo se chce jakkoli připojit k pomoci Ukrajině a k aktivitám šikovného lounského spolku, najde tam kontakt a všechny potřebné informace.

Ústecký kraj pošle dar 10 milionů korun, město Postoloprty poskytne bydlení, potraviny i další základní potřeby

Velkou finanční pomoc pro napadenou Ukrajinu a její obyvatele schválilo v pondělí zastupitelstvo Ústeckého kraje – šlo o částku 10 milionů korun za celý Ústecký kraj. V úterý se mimořádně sešla také rada města Postoloprt a její členové schválili změnu v rozpočtu města – rychlé uvolnění částky přibližně 150 tisíc korun na zajištění potravin a dalších nejzákladnějších životních potřeb pro uprchlíky z Ukrajiny, kteří nyní do města přicházejí. Jak jsme už dříve informovali, radnice pro ně nechala připravit bezplatné provizorní azylové dočasné bydlení v ubytovně Meta, kterou město vlastní a provozuje.

(ilustrační foto nahoře: Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Útok Rusů v moderní Evropě nikdo nechápe. Jedno z prvních shromáždění na podporu Ukrajině proběhlo v Lounech

ČTĚTE TAKÉ: Ubytování, řidiči, celé patro gymnázia. Radnice, školy i dobrovolníci pomáhají lidem z Ukrajiny

ČTĚTE TAKÉ: Stojím za Ukrajinou. Řešení sporů silou a raketami do 21. století nepatří, říká senátor za Lounsko Ivo Trešl