Útok Rusů v moderní Evropě nikdo nechápe. Jedno z prvních shromáždění na podporu Ukrajině proběhlo v Lounech

Louny, Ústí – Lidé v celé ČR včetně Loun, Ústeckého kraje, Prahy a mnoha dalších regionů masivně protestují proti vojenskému útoku Ruska na suverénní stát – Ukrajinu. I když se o tom zejména po novém roce hodně psalo i mluvilo v médiích, jen málokdo čekal, že Rusko takový agresivní krok, ničím nevyprovokovaný, skutečně udělá, a to navzdory odporu většiny světové veřejnosti. Mnoho lidí nechápe, jak v dnešní době při hodnotách a myšlení 21. století a v současné civilizaci je něco takového vůbec možné.

Stovka lidí se sešla na náměstí v Lounech, zazněla i ukrajinská hymna

Jedno z prvních shromáždění veřejnosti v Ústeckém kraji i v okrese Louny, vyjadřujících nesouhlas s agresivním postupem Ruska a velkou podporu lidem na Ukrajině, se sešlo ve čtvrtek odpoledne na náměstí v Lounech. „Zúčastnila se asi stovka obyvatel. Mezi nimi bylo také asi třicet lidí z Ukrajiny, kteří nyní žijí a pracují zde u nás na Lounsku. Účastníci v projevech u mikrofonu odsoudili vojenský útok Rusů a vyjádřili podporu napadené Ukrajině,“ popsal atmosféru Miroslav Blažek z Peruce, účastník setkání, který na místě pořídil i fotografie. Na závěr zazněla ukrajinská hymna, ale také třeba Modlitba pro Martu od Marty Kubišové, dřívější „hymna sametové revoluce“ u nás.

Starosta vyvěsil vlajku Ukrajiny, hledá možnosti ubytování pro případné uprchlíky

Podporu napadené Ukrajině a odsouzení ruského útoku vyjádřili i představitelé města Loun. Na budově radnice například byla vyvěšena státní vlajka Ukrajiny, kterou ze své kanceláře upevnil starosta města Pavel Janda. Ten zároveň zahájil i další kroky k možné pomoci lidem z Ukrajiny. Ve městě nechá prověřit například možnosti ubytování, pokud by bylo potřeba poskytnout na nějakou dobu azyl případným uprchlíkům. Podporu lidem z Ukrajiny veřejně vyjádřili z našeho regionu například i pracovníci Nemocnice v Žatci, mezi nimiž v kolektivu působí řada ukrajinských lékařů.

Ústecký kraj zřejmě pošle dar 10 milionů korun pro lidi na Ukrajině

Velký krok na pomoc lidem na Ukrajině se chystají udělat také politikové Ústeckého kraje. Ve čtvrtek večer o situaci jednala rada Ústeckého kraje na mimořádně svolaném zasedání. Členem rady je i lounský politik, zastupitel a poslanec Michal Kučera. „Rada Ústeckého kraje ostře odsoudila vojenský útok Ruské federace na Ukrajinu a zároveň vyjádřila plnou solidaritu Ukrajině a jejímu lidu. Jsme připraveni pomoci všem lidem z Ukrajiny, kteří se aktuálně nacházejí na území Ústeckého kraje, dále chceme spolupracovat s vládou na řešení a pomoci s případnou vlnou uprchlíků a jejich ubytováním na našem území. Za Ústecký kraj doporučujeme zastupitelstvu schválit finanční dar 10 milionů korun z rozpočtu kraje jako humanitární pomoc pro lidi na Ukrajině po útoku,“ popsal hlavní body usnesení rady Ústeckého kraje Michal Kučera. Všichni radní podle něj text schválili jednohlasně.

Útok Ruska nemá nic společného s moderní Evropou, vrací nás do doby desítky let zpět, uvedl hejtman

Útok Ruska ostře odsoudil také hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. „Ústecký kraj se připojuje k prohlášení české vlády i prezidenta. Odsuzujeme zcela neakceptovatelné chování Ruské federace, které v žádném případě nemá nic společného s moderními normami evropské politiky a vrací náš kontinent do doby o mnoho desetiletí zpět,“ uvedl hejtman i další krajští politikové v prohlášení představitelů Ústeckého kraje.

(na snímcích: shromáždění obyvatel na podporu napadené Ukrajině na Mírovém náměstí v Lounech. Foto Miroslav Blažek)