Stojím za Ukrajinou. Řešení sporů silou a raketami do 21. století nepatří, říká senátor Ivo Trešl

Louny, Rakovník – Podporu napadené Ukrajině, tamním lidem, i třeba svým kolegům zdravotníkům z Ukrajiny, se kterými pracuje v jedné nemocnici, vyjádřil také MUDr. Ivo Trešl, lékař žijící v Rakovníku, který je senátorem za volební obvod Louny, jejž společně tvoří okresy Louny a Rakovník. Senátor zároveň ostře odsoudil vojenský zásah Ruska, podle něj takové postupy vůbec nepatří do společnosti ve 21. století.

Podpora všem lidem z Ukrajiny

„Jednoznačně odsuzuji všechny předvedené kroky Ruska v posledních dnech na Ukrajině. Samozřejmě jde o hrubé porušení mezinárodního práva. Útok na Ukrajinu byl zcela nevyprovokovaný, je to útok proti nezávislému suverénnímu státu. Do společnosti, hodnot a způsobu života ve 21. století řešení sporů silovými nátlakovými vojenskými prostředky nepatří. Stojím za svobodnou a nezávislou Ukrajinou, za svými ukrajinskými kolegy lékaři a zdravotnickým personálem nejen v naší nemocnici, za všemi lidmi na Ukrajině i všemi lidmi z této země pracujícími u nás v ČR, kteří nyní mají velké starosti o své blízké. Věřím, že vlády evropských zemí a NATO na ruské útoky adekvátně zareagují,“ uvedl senátor Ivo Trešl.

Kancelář senátora je v Lounech

Ivo Trešl, lékař-chirurg z Rakovníka, byl zvolen do Senátu v říjnu 2020 za hnutí STAN. Kromě své činnosti v politice i po svém zvolení nadále pracuje na zkrácený úvazek jako lékař v rakovnické nemocnici. Senátorskou kancelář pro možnost návštěv veřejnosti má v Lounech v Hilbertově ulici, případným zájemcům tam bývá k dispozici vždy v úterý. Senátoři se sešli na mimořádném jednání v pátek, horní komora Parlamentu ČR, stejně jako předtím Sněmovna, vláda i prezident, odsoudila invazi Ruska a vyjádřila podporu napadené Ukrajině. Na schůzi Senátu byl přítomen i velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis.

Radnice svítí žlutě a modře

Podporu napadené Ukrajině vyjádřilo i město Rakovník, kde Ivo Trešl působí rovněž v komunální politice, řadu let je tam zastupitelem a členem rady města. Na historické budově radnice nechalo město vyvěsit ukrajinskou vlajku, některá její okna byla nasvícena modře a žlutě, což jsou ukrajinské národní barvy. Podobně ukrajinská vlajka v těchto dnech visí také například na budově radnice v Lounech nebo na Krajském úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem.

(na snímcích shora dolů: Ivo Trešl (uprostřed) loni na podzim při návštěvě v Toužetíně u Loun, dále Vít Rakušan (vpravo) a velvyslanec Ukrajiny v ČR při páteční mimořádné schůzi Senátu a úplně dole rakovnická radnice s ukrajinskou vlajkou a národními barvami. Foto archiv senátora)