Pomoc s dopravou i ubytováním pro lidi z Ukrajiny. Zapojily se radnice i žatecká nemocnice

Louny, Žatec, ČR – Cesta auty nebo dodávkami zhruba tisíc kilometrů pro lidi čekající na ukrajinské hranici, hledání možností a nabízení ubytování pro obyvatele Ukrajiny, zejména ženy a děti, které se budou moci uchýlit před válkou do bezpečí v naší zemi – tak vypadá zatím konkrétní pomoc pro lidi z Ukrajiny, která se rozběhla před víkendem a je organizovaná z Loun i Žatce. Do pomoci se zapojilo například město Louny, jeho starosta, mnoho dalších dobrovolníků, ze Žatce to byla zase nemocnice, v níž už několik posledních let pracuje řada ukrajinských zdravotníků, rovněž ve spolupráci s městem.

Ubytování i právní a administrativní pomoc

Starosta Loun Pavel Janda nechal prověřit možnosti ubytování pro případné uprchlíky z Ukrajiny přímo v Lounech. „Je třeba jednat rychle, nestačí jen vyjadřovat podporu. Situace na Ukrajině se může rychle ještě zhoršovat. Musíme být připraveni na případný příchod mnoha lidí z Ukrajiny, mít pro ně možnosti pro přechodné azylové ubytování. Nedovedu si představit, že bychom se k nim otočili zády a muže, ženy i děti z Ukrajiny v tom nechali,“ uvedl starosta Pavel Janda. Za sebe nabídl i případnou bezplatnou právní nebo jinou administrativní pomoc lidem z Ukrajiny v návaznosti na aktuální situaci, původním povoláním je totiž právník. „Naše radnice se bude snažit jim pomoci orientovat se v nových podmínkách kolem pobytu a příchodu jejich rodin do naší země či města,“ vysvětlil.

Sháněla jsem ubytování pro dvě ženy a dvě děti, nakonec ale ještě zůstávají, říká Petra z Loun

Lidem z Ukrajiny se snaží pomoci se zajištěním zázemí i jejich čeští blízcí či vzdálenější příbuzní. „Po deklaraci města jsem oslovila právě starostu. Ten mi obratem slíbil, že se pokusí zajistit pomoc. Ozvali se pak i další lidé, například Iva Hluštíková, s možnou nabídkou ubytování. Všem moc děkuji. Sháněla jsem ubytování pro dvě dospělé ženy z naší širší rodiny, matku, její dvě malé děti a jejich babičku. Žijí na Ukrajině ve městě Ivano-Frankivsk, měly strach z války hlavně kvůli dětem a uvažovaly, že rychle odjedou do Loun, kde už necelý rok pracuje teta uvedených dětí, která však tady ještě nikoho nezná. Nakonec se v pátek rozhodly, že na Ukrajině ještě zůstanou, v jejich městě válka zatím ještě není. Rozhodnutí k přestěhování do neznáma je velmi složité,“ uvedla na dotaz naší redakce Petra Čermáková z Loun. „Všem moc děkuji za nabídky pomoci,“ dodala.

Žatecká nemocnice pomáhá s dopravou od hranic i hledáním ubytování

Pomoc pro lidi z Ukrajiny organizuje také Nemocnice Žatec. V jejím kolektivu pracuje zhruba třicet zdravotníků z Ukrajiny, jak lékařů, tak i sestřiček. Nemocnice se nyní snaží zajistit příjezd členů jejich rodin a sehnat pro ně ubytování na Žatecku. To se ale netýká pouze rodin uvedených zdravotníků, nemocnice nabízí přivézt z Ukrajiny i případné další uprchlíky před válkou do bezpečí – zejména ženy a děti, protože ukrajinští muži ve věku 18-60 let aktuálně nesmějí vycestovat, aby v případě potřeby mohli být povoláni k obraně země. Žatecká nemocnice ve spolupráci s městem sháněly od pátku dobrovolníky k cestě na ukrajinskou hranici i možnosti ubytování pro uprchlíky. „Výzva pořád platí i pro další dny, uvítáme nabídky na dopravu lidí od hranic Ukrajiny s Polskem, Slovenskem či Maďarskem i nabídky na možnosti ubytování na Žatecku. Pomáháme s organizací evakuace, situace na Ukrajině se může rychle zhoršit,“ uvedl ředitel nemocnice Jindřich Zetek.

Ukrajinci jsou nejpočetnější skupina cizinců v ČR, naši zemi mají rádi

V současnosti žije v ČR více než 200 tisíc občanů Ukrajiny, podle Wikipedie je to nejpočetnější skupina lidí původem z jiné země. Lidé z Ukrajiny mají naši zemi rádi díky jazykové i kulturní blízkosti, Češi zase často oceňují jejich skromnost a pracovitost. Na Ukrajině ve svém prostředí jsou velmi přátelští a pohostinní. Podle odhadu Magdy Faltové, ředitelky neziskové organizace Sdružení pro integraci a migraci, může kvůli aktuálně probíhající válce na Ukrajině přijít do ČR přibližně dalších asi 300 tisíc lidí – uprchlíků z Ukrajiny.

(na snímku nahoře: ukrajinská vlajka vyvěšená v únoru na budově lounské radnice. Foto Město Louny)