Velký javor se měl stěhovat kvůli stavbě Lidlu. Ale stálo by to milion. Strom zatím zůstane beze změn

Louny – Mohutný javor měl být nejprve pokácený a potom jen „přesunutý“ k přesazení na jiné místo z pozemku v ulici Václava Majera v Lounech, kde se měla stavět nová prodejna řetězce Lidl. Město Louny a společnost Lidl ke druhé variantě dokonce před časem uzavřely společnou smlouvu o spolupráci při přesazení této dřeviny. Jenže později se zjistilo, že přemístění tak mohutného stromu by bylo velmi náročné, že by celý zásah stál až kolem jednoho milionu korun a že i přes všechny potřebné kroky a investice není jisté, zda by vzrostlý strom přesazení přežil a v novém prostředí by se uchytil a „neuschl“.

Město a Lidl měly mezi sebou smlouvu o přesazení stromu

Město Louny a společnost Lidl se tedy rozhodly tuto smlouvu mezi sebou zase ukončit. „Strom prozatím zůstane růst tam, kde je, v nejbližší době se nic kolem něj měnit nebude,“ sdělil na dotaz naší redakce Marcel Mihalik, mluvčí Městského úřadu Louny. Ukončení smlouvy navrhla společnost Lidl po zjištění bližších podrobností i předpokládaných finančních nákladů. Rada města Loun nyní v lednu ukončení smlouvy schválila.

Javor má obvod kmene přes metr

Společnost Lidl plánovala stavbu nové prodejny v Lounech, projektovou dokumentaci k této stavbě má k dispozici od roku 2021. Kvůli záměru stavět požádala lounskou radnici o možnost pokácení vzrostlého javoru na vybraném pozemku. „Javor měl tehdy obvod kmene 109 centimetrů, naměřený ve výšce 130 cm nad zemí,“ popsala parametry mohutného stromu Petra Kotková, vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu Louny. Město Louny zprvu vydalo povolení k záměru strom pokácet a společnosti za to nařídilo podmínku vysadit ve městě čtyři nové menší stromky. Později ale lounská radnice strom vyhodnotila jako cenný a své rozhodnutí změnila. „Město vzneslo požadavek uchránit tuto dřevinu a přesadit ji do parku Generála Fajtla v Zahradním městě. O tomto přesazení město uzavřelo smlouvu se společností Lidl,“ vyplývá z dokumentace lounské radnice.

Cena by byla milion, technika by musela přijet z Mnichova

Podle dohody měla společnost Lidl zajistit přesazení javoru a zaplatit veškeré související náklady. Další péči o strom na novém stanovišti v parku už by převzalo město. Nové místo pro strom vybral zahradní architekt. Ale později se situace změnila. Odborníci několikrát poukázali na to, že tak velký strom by nemusel přesazení přežít a že i náklady by byly vysoké. „Společnost Lidl konzultovala přesunutí dřeviny se společností Covenant – zahrady a parky s.r.o., která jako jediná v republice má zkušenosti s přesunem vzrostlých dřevin. Zástupce společnosti se byl na strom podívat a konstatoval, že přesunutí takto velké dřeviny není možné, aniž by nedošlo k jejímu poškození. Podle jeho vyjádření firma ani nemá potřebnou techniku, která by tak velikou dřevinu přesadila. Nejbližší možná technika by se musela zapůjčit z německého Mnichova. Cena za přesazení by se pohybovala kolem jednoho milionu korun,“ vyplývá z dokumentů lounské radnice.

I při opatrném zásahu by javor mohl uhynout

Vzhledem k vysokým finančním nákladům a velkému riziku možného úhynu dřeviny po přesazení společnost Lidl požádala o ukončení smlouvy o spolupráci s městem při tomto zásahu. Radnice konzultovala možnost přesunu stromu i s krajinářskou architektkou Alenou Burešovou, která přesunutí javoru také nedoporučila, víceméně ze stejných důvodů. Rada města tedy nyní v lednu schválila konec uvedené smlouvy.

Strom zůstává na místě, stavba prodejny je stejně zatím odložena

Co se tedy bude se stromem (a vlastně i s prodejnou) dít dál? Momentálně je odpověď jednoduchá: zatím víceméně nic. „Strom v tuto chvíli zůstane na svém místě,“ potvrdil na dotaz naší redakce Marcel Mihalik, mluvčí lounské radnice. Nová prodejna Lidlu v Lounech se zatím také v nejbližších týdnech a měsících ještě stavět nezačne, firma už loni tento záměr odložila „na neurčito“. „Vzhledem k aktuální situaci na trhu nemovitostí a zejména z důvodu skokového nárůstu cen stavebních prací a úrokových sazeb se společnost Lidl rozhodla posunout a odložit zahájení výstavby některých plánovaných vybraných prodejen v ČR,“ uvedl mluvčí Lidlu Tomáš Myler již loni v létě. Mezi těmito „odloženými“ prodejnami jsou záměry v Lounech, ale také například v Podbořanech. Původně měla nová prodejna v Lounech přitom začít sloužit zákazníkům již letos. Přesnější termíny pro zahájení staveb tedy zatím v současnosti nejsou známy.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)