Bezpečnostní systém začínal s devíti kamerami, teď se jejich počet zvýší až na 28. Dění v ulicích sledují strážníci

Louny – Výtržnosti, nevhodná chování opilců či bezdomovců, ničení majetku, nebezpečné agresivní potyčky mezi lidmi, často rovněž pod vlivem alkoholu, vyhazování věcí z popelnic či kontejnerů – to jsou v obecné rovině nejčastější případy, k jejichž rychlému ukončení a „vyřešení“ v podobě zásahu strážníků či policistů v posledních letech pomohly bezpečnostní kamery, monitorující dění v ulicích v Lounech. Kamerový systém současného typu v Lounech, provozovaný městskou policií s výstupem obrazu na tzv. dispečerském pracovišti ve služebně strážníků, začínal v roce 2010 tehdy s devíti digitálními kamerami na různých místech města. V současnosti se plánuje velká modernizace systému a počet trvale rozmístěných monitorujících kamer letos stoupne až na 28.

Kromě pevných kamer mají strážníci i další přenosné

Informoval o tom v únoru Pavel Csonka, místostarosta Loun. V Lounech má být podle něj vytvořeno 28 tzv. pevných kamerových bodů. Strážníci budou mít podle místostarosty nadále k dispozici stejně jako dosud kromě těchto „pevných“ i několik dalších přenosných kamer, které mohou přemisťovat do různých lokalit podle aktuální bezpečnostní situace ve městě, požadavků na snížení kriminality v konkrétních částech Loun a podobně.

Město investuje do modernizace systému pět milionů

Nové kamery budou letos přidány například na letní cvičiště, na Mírové náměstí (tam už několik kamer je a bude jich tedy víc), do Pražské ulice na pěší zónu, k Žatecké bráně na Suzdalském náměstí, na Zelené náměstí, do Postoloprtské ulice a na řadu i dalších míst. Investice do modernizace a rozšíření kamerového systému má činit kolem pěti milionů korun.

Na dispečerském pracovišti je nepřetržitý provoz

Kamerové systémy v celé ČR pomáhají předcházet přestupkům proti veřejnému pořádku a pouliční kriminalitě či jinému nevhodnému chování, nebo k rychlému zásahu, když už se tyto závadové činnosti dějí. V Lounech sledují obrázky z kamer speciálně vyškolení strážníci na tzv. dispečerském pracovišti, umístěném ve služebně v ulici Osvoboditelů. „Na tomto pracovišti je zaveden nepřetržitý provoz,“ popisuje Městská policie Louny na svých webových stránkách. Dění na kamerách a tím pádem i v ulicích tedy stále někdo sleduje a v případě nutnosti jsou strážníci připraveni okamžitě na daném místě zasáhnout. Kolik je kamer v celé ČR? V dnešní době už tolik, že to snad ani nikdo nedokáže přesně spočítat, určitě to jsou minimálně desítky až stovky tisíc. „Jenom v hlavním městě Praze je to aktuálně přibližně 1100 kamer,“ uvedl už v roce 2019 web iRozhlas.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Dva radary v Lounech stály 1,6 milionu korun. Za rok provozu přinesly do městského rozpočtu čtyři miliony

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Placené parkování u bývalého kulturního domu začne pravděpodobně na konci listopadu

ČTĚTE TAKÉ: Druhý Lidl v Lounech: záměr otevřít novou prodejnu platí, termín začátku stavby ještě není přesně určen

(na snímcích: Mírové náměstí „jako na dlani“ a další místa v Lounech, tak jak je vidí strážníci „na kamerách“. V případě problémů hned jedou na místo. Foto Městská policie Louny)