Jasmínová, Očihovská nebo Cyklokrosová. Lidé už posílají městu nápady, jak by se mohla jmenovat nová ulice

Podbořany – Jak se bude jmenovat nově vznikající ulice v Podbořanech? Město k tomu na začátku února vyhlásilo anketu pro veřejnost a na radnici už se scházejí první návrhy. Kdo se chce připojit, zatím má stále šanci poslat nebo i osobně přinést svůj návrh, a to až do konce března.

Na radnici přišlo už pár desítek návrhů

„Lidé po výzvě města už posílají své návrhy, jak by se nová ulice mohla jmenovat. Mezi nimi jsou například nápady na jména jako Jasmínová, Očihovská, Hraniční, Za hřbitovem, Mezní, Cyklokrosová a další,“ popsala některé zajímavé náměty Martina Bláhová, vedoucí odboru investic Městského úřadu Podbořany, tento týden ve svém vyjádření pro týdeník Region Podbořanska.

Návrhy posoudí rada města a pak i zastupitelstvo

Anketu pro navrhování jména nové ulice, vzniklé v nové zástavbě ve čtvrti Malá osada, vyhlásila rada města na začátku února, krátce poté zveřejnila podbořanská radnice všechny podmínky a další potřebné informace. Radnice přijímá od občanů návrhy až do 31. března, potom se jimi bude znovu zabývat rada města a následně i zastupitelstvo města. Jeden z návrhů, který se bude líbit největšímu počtu zastupitelů, potom zastupitelstvo schválí jako oficiální název pro novou ulici. Nové jméno musí schválit nadpoloviční většina zastupitelstva a teprve pak začne platit – tak to určuje zákon o obcích. Název ulice pak po schválení může začít být používán v mapách, katastrech, poštovních adresách a jiné úřední dokumentaci. Svůj nový název by ulice měla dostat letos v průběhu jara.

Ulice v celé ČR mají celkem 80 tisíc typů názvů, nejčastější jméno je Zahradní

V Podbořanech a okolních spádových vesnicích, tzv. místních částech, nyní žije celkem zhruba 6 200 obyvatel. Ve městě je zapsáno celkem 52 pojmenovaných ulic, vyplývá z údajů na serveru streetdir.cz. V celé ČR se vyskytuje přibližně 80 tisíc variant pro používané názvy ulic, uvádí Wikipedie, internetová encyklopedie. Nejde o celkový počet ulic, ale o přibližný počet názvů, protože mnohá jména se opakují ve více různých městech. Podle Wikipedie je nejčastějším názvem pro ulici v ČR jméno Zahradní (vyskytuje se zhruba v 700 městech a obcích), následuje Krátká a Nádražní. Z historických osobností, podle nichž dostávají často jména i ulice, jsou „nejoblíbenější“ J. A. Komenský a Jan Hus (podle každého z nich se v ČR jmenuje necelých 500 ulic). Podle aktuálního znění zákona o obcích shodné názvy ulic v rámci republiky nejsou vyloučeny, avšak shodnými názvy se nesmějí pojmenovávat odlišné ulice či další prvky veřejného prostranství v rámci jednoho města či obce.

(ilustrační foto nahoře: aukro.cz)

ČTĚTE TAKÉ: V Podbořanech se vytváří nová ulice. Jak se bude jmenovat? Svůj nápad může přinést nebo poslat každý z obyvatel

ČTĚTE TAKÉ: Ulička v Lounech už nebude Bezejmenná. Měla by dostat nový název – U Synagogy

ČTĚTE TAKÉ: Posezení, odpočinek, svačina i přespání. U hradu Křečova přibyly dva nové přístřešky pro výletníky