Slavnosti jsou zrušené, ale advent si uděláme doma. Děti v Lenešicích vyrobily krásné věnce

Lenešice – Třetí nouzový stav v ČR vedl k zákazu prakticky téměř všech plánovaných předvánočních kulturních akcí, stejně jako to bylo loni, a tak lidé budou moci trávit volné chvíle adventního času většinou jen v kruhu svých rodin a nejbližších a podle svých vlastních způsobů a tradic. Pěkný příklad, jak připravit výzdobu, ukázaly děti ze Základní školy v Lenešicích. Tento týden tam páťáci vyrobili krásné adventní věnce, které pomohou vytvořit pěknou sváteční atmosféru v jejich rodinách.

Rodiny budou mít radost, dostanou skvělou ozdobu

Do tvoření a zdobení se zapojili kluci i holky, pod jejich rukama vznikly krásné symboly nadcházejícího adventu, který začíná v neděli (28.11.). „Pustili jsme se s páťáky do práce při hodině pracovních činností. Děti vyrobily překrásné věnce se čtyřmi svíčkami a mohou s nimi potěšit své rodiny. První svíčku podle tradice zapálí společně se svými blízkými hned tuto neděli,“ uvedla Daniela Pechová, učitelka ZŠ Lenešice.

Kde sehnat věnec, když trhy jsou zakázané? Buď samovýroba, nebo třeba květinářství

Lidé, kteří ještě nemají adventní věnec a chtěli by se připojit k této tradici, si ho mohou buď sami vyrobit, anebo koupit. Adventní a vánoční trhy pod širým nebem, kde byly věnce tradičně k dostání, sice vláda zakázala v rámci opatření proti šíření epidemie, ale věnce se dají ještě pořídit například v květinářstvích, obchodech s dárky a dekoracemi nebo i některých supermarketech.

Adventní slavnosti na náměstích i návsích jsou zrušené

O nadcházejícím víkendu měla v obcích a městech okresu Louny proběhnout celá řada adventních slavností spojená i s prvním rozsvícením vánočních stromů na náměstích a návsích. Všechny tyto události s kulturním programem však musely být po rozhodnutí vlády zrušeny. Vánoční stromy před svátky sice zářit budou a lidé o sváteční atmosféru a výzdobu ve městech a obcích nepřijdou, avšak okamžik prvního „slavnostního“ rozsvícení by se měl odehrát bez diváků a návštěvníků. Cílem všech opatření je, aby se lidé neshromažďovali ve velkém množství a virus neměl prostor se šířit.

ČTĚTE TAKÉ: Nová zajímavost a neobvyklá ozdoba v Žatci: obří adventní věnec za 200 tisíc korun

ČTĚTE TAKÉ: Práci s dětmi mám ráda, je to smysluplné, říká Petra. Ve Hříškově vede malé myslivce

ČTĚTE TAKÉ: Smrk rekordman letos v Postoloprtech svítit nebude. Vichřice mu zlomila mnoho větví

(na snímcích: děti z Lenešic s vyrobenými věnci. Foto Daniela Pechová)