Muzejní noc v Lounech: nabídne železnici, přírodu, kulturu i oblíbené večerní výstupy na věž Mikulášova chrámu

Louny – Zatímco v Žatci proběhl program s názvem Muzejní „noc“ letos v dost nezvyklém časovém rozpětí za bílého dne od 13 do 19 hodin, v Lounech bude Muzejní noc přece jen poněkud tradičnější. Směřována je na páteční podvečer a večer (26. 5.) a zapojí se do ní hned několik institucí ve městě, které nabídnou program pro veřejnost. Hlavním pořadatelem je Oblastní muzeum Louny, letos jde už o 12. ročník této oblíbené akce.

150 let železnice v Lounech

Program v muzeu začíná v pátek od 17 hodin a skončí ve 22 hodin. Slavnostní zahájení Muzejní noci obstarají děti ze ZUŠ Louny s klavírní hudbou a potom se bude v muzeu prolínat celým večerem několik témat, souvisejících s aktuálními výstavami, nejvíce však s letošním výročím 150 let od připojení města Loun k síti železniční dopravy. K výročí železnice v Lounech proběhne v muzeu komentovaná prohlídka výstavy a později také zajímavá přednáška a beseda s odborníky a pamětníky starých dob, kteří většinou pracovali jako železničáři. Program související se železnicí v Lounech bude kromě muzea probíhat také v Galerii Benedikta Rejta a rovněž i v městské knihovně – tam budou připravené hlavně úkoly, pohádky a různé hry pro děti, týkající se vlaků a železnice.

Vstup je bezplatný

Návštěvníci v muzeu si budou moci prohlédnout i všechny další výstavy, které v jeho budovách probíhají, nikoli tedy jen tu „železniční“. „Je to například výstava o turistice na Lounsku v době zhruba před sto lety nebo další o krásných kamenech a stepích v Českém Středohoří,“ připomněl ředitel muzea Jiří Matyáš. U všech výstav jsou také připraveny komentované prohlídky s odborníky a autory. Vstup na celou Muzejní noc je bezplatný.

Zkamenělý les a vyhlídka z věže

Dalšími místy, kam lidé kromě muzea v pátek večer mohou zavítat, jsou už zmiňovaná Galerie Benedikta Rejta, Městská knihovna Louny a dále také Muzeum Zkamenělý les se sbírkou araukaritů, loutkové divadlo nebo rovněž věž kostela svatého Mikuláše, jejíž prohlídku, resp. možnost výstupu na věž s vyhlídkou na město a Středohoří umožní Městské informační centrum Louny, a to od 17 do 20 hodin.

(na snímku nahoře: Oblastní muzeum Louny, v pozadí je věžička radnice na náměstí. Foto Libor Želinský)