Nejen Velemyšleves a Žiželice. Nový vysoký silniční most vyroste také v Plasech a zkrátí cestování řidičům na trase Žatec – Plzeň

Plzeňsko, Žatecko – Nejen přes Velemyšleves a Žiželice na Žatecku povedou nové silniční mosty na hlavním silničním tahu Plzeň – Žatec – Most – Ústí. Další z vysokých mostů se začne příští rok stavět v okolí Plas na Plzeňsku. Překlene údolí řeky Střely, bude patřit k nejvyšším v ČR a cesta mezi Žatcem a Plzní se díky němu zkrátí časově až o deset minut, protože díky vybudování nového mostu na novém obchvatu městečka řidičům odpadne sjíždění do táhlého údolí s městskou zástavbou a potom zase kličkování v serpentinách při vyjíždění znovu z města „nahoru“. Obyvatelům Plas se zároveň uleví od frekventované osobní i kamionové dopravy v jejich obci.

Náklady na stavbu: 1,5 miliardy

Stavba nového obchvatu s uvedeným mostem by měla začít v roce 2024 a skončit roku 2027. Náklady se odhadují kolem 1,5 miliardy korun. Most, který překlene údolí řeky Střely a pod nímž povede ještě také nynější železniční trať Žatec – Plzeň, bude vysoký více než 87 metrů a bude tak patřit mezi nejvyšší silniční mosty v republice, uvádí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) ve své dokumentaci k připravované stavbě. Délka mostu bude přes 500 metrů.

Krajský úřad nyní již zahájil stavební řízení

K budoucí stavbě nyní na jaře již začalo stavební řízení. Krajský úřad Plzeňského kraje ho zahájil letos v dubnu. „Očekáváme, že stavební povolení bude vydáno letos na podzim,“ uvádí ŘSD.

Jeden nový most už slouží ve Velemyšlevsi a další podobný se právě staví v Žiželicích

Podobně další silniční mosty vznikají na stejném dopravním tahu na Žatecku. Nový most u Velemyšlevsi slouží řidičům již od konce roku 2016. Díky němu odpadlo předchozí sjíždění do vesnice, ležící v údolí, a cesta mezi Žatcem a Mostem se časově zkrátila o několik minut. Druhý podobný most se v brzké době začne stavět v Žiželicích. Přípravné stavební práce v terénu, směřující k budoucímu obchvatu s mostem, začaly již loni v létě. Žiželický most by měl být hotový do konce roku 2025. Náklady na stavbu jsou v tomto případě přibližně 800 milionů korun. Obchvat s mostem ve Velemyšlevsi stál zhruba 560 milionů korun. I v těchto číslech je vidět obrovský nárůst cen ve stavebnictví, k němuž došlo za poslední roky.

ČTĚTE TAKÉ: V okolí Žiželic je 70 vrtů. Za dva roky už by kamiony neměly vůbec jezdit přes obec, dopravu odvede nový silniční most

ČTĚTE TAKÉ: Očekávaná stavba v Žiželicích začíná. Za tři roky už by řidiči měli jezdit po novém mostě a obci se vyhnout

ČTĚTE TAKÉ: Důležitá křižovatka u Tesca v Žatci se začne přestavovat kvůli bezpečnosti. Místo kruhu bude mít ovál s pěti výjezdy

(na snímcích: pohled na nový silniční most, jehož stavba se připravuje u Plas, městečko je v pozadí. Na prvním snímku je v záběru dole pod mostem železniční trať Žatec – Plzeň a vpravo říčka Střela. Vizualizace: ŘSD ČR)