V okolí Žiželic je 70 vrtů. Za dva roky už by kamiony neměly vůbec jezdit přes obec, dopravu odvede nový silniční most

Žiželice, Žatecko – Kolem sedmdesáti vrtů provedli od loňského podzimu geologové v nejbližším okolí Žiželic, nejvíce pracují v příkrém svahu vedle známých serpentin a potom v přímém směru dál „přes pole“ ve směru na Žatec. Vrty pronikly do různé hloubky v podloží, v místě probíhá důkladný odborný průzkum terénu kvůli budoucí stavbě vysokého silničního mostu, který pak podobně jako nedávno v sousední Velemyšlevsi odvede všechnu tranzitní dopravu pryč z centra obce. Mnoho vrtů je v okolním terénu nyní označeno oranžovými „sloupky“.

Práce s vrty teď končí, výzkum se přesune do laboratoří

„Experti udělali několik typů vrtů v různých hloubkách od 8 do 40 metrů, následně budou vyhodnocovat získané informace z odebraných vzorků a dalších údajů z laboratoří. Práce v terénu s vrty teď pomalu končí, výzkum se přesune do laboratoří. Pak bude vypracován projekt stavby mostu. Ta začne v roce 2024 a skončí podle současných předpokladů o rok později. Už letos se ale začnou dělat v okolí Žiželic zpevněné přístupové cesty, tak aby po nich do terénu mohla jezdit těžká stavební technika, aby se dostala na místo hlavní stavby,“ vysvětlila Dana Zikešová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ve středisku Chomutov.

Hlavní stavba začne za rok a nový most má sloužit již od roku 2025

Žiželice leží na hlavním silničním tahu Plzeň – Žatec – Most – Ústí. Přes obec se zhruba 500 obyvateli den co den projedou desetitisíce vozidel včetně mnoha těžkých kamionů. Stavba obchvatu se připravuje už od roku 2009, až nyní ovšem začaly skutečné práce v terénu před blížící se finální stavbou. Nově vybudovaný úsek silnice s obchvatem bude měřit přibližně tři kilometry a jeho součástí bude vysoký silniční most, které překlene údolí Žiželic ve směru od Žatce s potokem Hutná. Okolí Žiželic pak bude vypadat podobně jako v blízké Velemyšlevsi na téže silnici, kde nový most slouží už od roku 2016, překlenul údolí ve vesnici s říčkou Chomutovkou a zcela odvedl tranzitní dopravu z obce. Stavba v Žiželicích má stát kolem 780 milionů korun. Nový obchvat by měl začít řidičům sloužit od roku 2025 a cesta autem ze Žatce do Mostu se díky němu časově znovu zkrátí o několik minut, protože řidičům „odpadne“ sjezd do obce a pak kličkování v serpentinách. „Ve směru od Žatce dojde i k navýšení počtu jízdních pruhů,“ prozradila jednu ze zajímavostí Dana Zikešová.  

ČTĚTE TAKÉ: Očekávaná stavba v Žiželicích začíná, první budou vrty v terénu. Za tři roky už by řidiči měli jezdit po novém mostě a obci se vyhnout

ČTĚTE TAKÉ: Cesta přes říčku je bezpečnější. Nová lávka uprostřed Žiželic je pevná a svítí krásně červenou barvou

ČTĚTE TAKÉ: Příroda, stavby, podoba pro příští generace. Rád jsem pomohl s fotkami do kalendáře, říká Petr Marek ze Žiželic

(na snímcích: desítky nových vrtů, označených oranžovými „sloupky“, v okolí Žiželic. Dole jsou experti – geologové při práci na průzkumu terénu před budoucí stavbou mostu. Foto Petr Marek /7/ a ŘSD /1/. )