Očekávaná stavba v Žiželicích začíná. Za tři roky už by řidiči měli jezdit po novém mostě a obci se vyhnout

Žiželice, Žatecko – Už za pár dní začnou stavební práce v nejbližším okolí Žiželic, směřující k vytvoření obchvatu obce se zhruba čtyřmi stovkami obyvatel, která leží na hlavním silničním tahu Plzeň – Žatec – Most – Ústí. Součástí nového dopravního řešení bude i nový vysoký silniční most, který překlene hluboké údolí s vesnicí, dětským a fotbalovým hřištěm a říčkou Hutná a zároveň odvede tranzitní dopravu zcela mimo obec.

Práce začnou už během srpna

Stavební práce začnou během srpna. Nyní hned po neděli, v pondělí 1. srpna, se Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a zástupci stavebních firem chystají přímo na místě představit detaily o začínající stavbě novinářům. V obci tak bude větší pohyb lidí než obvykle, odpoledne tam bude „v akci“ také plno reflexních vest. „Sraz je ve 14 hodin u silnice na parkovišti v zatáčce naproti obecnímu úřadu, reflexní vesty jsou povinné pro všechny účastníky,“ popsala Dana Zikešová z ŘSD Chomutov.

Cena přesáhne 780 milionů korun

Záměr vystavět obchvat Žiželic s novým silničním mostem schválilo ŘSD už v roce 2009, příprava se však protáhla kvůli náročnému terénu, několika geologickým průzkumům a dalším procesům. Vlastní stavební práce začnou nyní v srpnu a budou probíhat jak v katastru Žiželic, tak i v oblasti Velichova u Žatce. Podle nynějších předpokladů má být nový obchvat s mostem dokončen a uveden do provozu v roce 2025, stavba tedy potrvá tři roky. Dodavatelem stavby, resp. zhotovitelem díla, je sdružení pěti firem – Silnice Group, Eurovia CS, SMP CZ, Valbek a Geofos, které uspělo ve výběrovém řízení. Smlouva byla podepsána letos 7. července, cena podle smlouvy činí 783,4 milionu korun včetně DPH, vyplývá z aktuálních informací od ŘSD. Oproti původně plánovaným odhadům se tak podařilo při výběrovém řízení a jednání se zhotoviteli cenu ještě o několik desítek milionů snížit.

Podobný most už skoro šest let let slouží i v sousední Velemyšlevsi

Délka celého nového úseku obchvatu kolem Žiželic bude téměř tři kilometry, samotný most z toho bude dlouhý přibližně 400 metrů. Podobný obchvat s vysokým silničním mostem byl postaven a v listopadu 2016 uveden do provozu také v sousední Velemyšlevsi, která rovněž leží v hlubokém údolí a řidiči při projíždění obcí předtím museli kličkovat v serpentinách, stejně jako je tomu dnes v Žiželicích. Stavba ve Velemyšlevsi před šesti roky stála kolem 560 milionů korun – i v tom je vidět velký skok v cenách ve stavebnictví v posledních letech. Cesta mezi Žatcem a Mostem se po otevření nového obchvatu přes toto údolí časově zkrátila o pět až deset minut. Až se přibližně za tři roky dokončí i přemostění Žiželic, cesta bude ještě rychlejší. Obyvatelům obce v blízkém okolí Žatce se zároveň uleví od tisíců aut včetně náklaďáků a kamionů, které nyní přes Žiželice den co den jezdí.

(na snímku nahoře: takhle by měl za tři roky vypadat nový most u Žiželic, světle zelená plocha ve středu snímku za mostem je současné fotbalové hřiště. Most bude vysoký kolem třiceti metrů, nájezd na něj povede už od Velichova u Žatce. Zdroj: vizualizace ŘSD ČR)

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích se přiblížila stavba nového silničního mostu. Ještě to ale potrvá pět let

ČTĚTE TAKÉ: Za pár měsíců začne stavba obchvatu a mostu přes údolí Žiželic. ŘSD vypsalo výběrové řízení

ČTĚTE TAKÉ: Osvětlení, přechody, změna přednosti v jízdě. Město chystá úpravy na plzeňské silnici v Žatci