Sáčky do vysavačů, tašky, kabelky. Dílna v Hlubanech pomáhá zákazníkům a dává práci zdravotně postiženým lidem

Podbořany, Hlubany – Dříve to byl venkovský hospodářský a zemědělský statek, nyní je z něj chráněná dílna, kde se vyrábějí především sáčky do vysavačů a díky níž mohou najít pracovní uplatnění i lidé se sníženou pracovní schopností, například s nějakým zdravotním hendikepem. Podnik v Hlubanech u Podbořan je úspěšný, na trhu se zákazníky v celé ČR působí již od roku 2005.

Zákazník v papírnictví sháněl sáček – a tím to začalo

„S podnikatelským nápadem na výrobu sáčků přišel původně můj tatínek Václav Svěrák, kterému je dnes 65 let. Dříve provozoval papírnictví a tabák v Podbořanech. Jednoho dne přišel zákazník a chtěl sáčky do vysavače, prý je nemůže nikde sehnat. Otec mu slíbil, že mu s tím pomůže, ale pak zjistil, že to sehnání opravdu není vůbec jednoduché. Nakonec si táta řekl, že pánovi tyto sáčky sám vyrobí – a zhruba tak nějak to vše začalo,“ vypráví Lucie Svěráková, vedoucí dílny.

Dvacet pracovníků v Hlubanech a více než sto v celé ČR

Dnes má dílna v Hlubanech, sídlící přibližně naproti známé vodní tvrzi, zhruba dvacet pracovníků a v dalších městech ČR má i několik jiných provozoven a poboček, takže v celé ČR má tato firma s chráněnou dílnou celkem kolem 150 zaměstnanců. Kromě sáčků do domácích i do průmyslových vysavačů se ve firmě vyrábějí také pestré látkové tašky, textilní a papírové sáčky, dokonce i pěkné módní kabelky. K vysavačům prodávají i vůně, filtry, stejně tak vůně například i k fritézám.

Pracuje se zčásti ručně, zčásti na strojích

Sáčky do vysavačů se vyrábějí zčásti ručně, zčásti na strojích. Firma Sáčky do vysavačů, Svěráková s. r. o., jak zní oficiální název, dnes dokáže vyrobit sáček pro jakýkoli používaný typ vysavače na trhu, i pro všechny stroje staršího data. Zájemci najdou vše potřebné na stránkách www.vropap.cz, mohou si tam pohodlně „naklikat“ potřebný sáček přesně podle výrobce a značky svého vysavače.

Snažíme se pomáhat lidem, kteří jsou zdravotně a pracovně znevýhodněni

Chráněná dílna s výrobou sáčků i šitím tašek a kabelek zároveň pomáhá zaměstnávat zdravotně postižené lidi a tím je jak pro trh práce, tak obecně pro českou společnost nesmírně důležitá. „Jenom tady v Hlubanech z dvaceti našich pracovníků jich má patnáct nějaký zdravotní hendikep nebo omezení. Podobné je to i s našimi pracovníky v pobočkách v celé ČR, snažíme se vycházet vstříc lidem, kteří jsou nějakým způsobem zdravotně a pracovně znevýhodněni,“ vysvětluje Lucie Svěráková. Mezi pracovníky je například i několik vozíčkářů.

Speciální papír pro sáčky kupuje firma ve Španělsku

V ČR je nyní celkem 27 podnikových prodejen. Speciální papír pro vysavače firma kupuje ve Španělsku. „Každý, kdo si u nás koupí nějaký výrobek, tak svým způsobem také podpoří zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Jsme za to moc rádi a děkujeme. Někteří tito lidé u nás pracují kolem dvaceti let, skoro celou dobu od začátků firmy. Jsme už taková velká rodina,“ říká Lucie Svěráková.    (PR)

(na snímcích: pracovníci v dílně v Hlubanech a dole vjezd do areálu firmy. Foto redakce a mapy.cz)