Starý bazén už je pryč. Teď vznikají učebny a aula za 40 milionů

Louny – V Lounech se ke konci školního roku naplno rozjely stavební práce v areálu ZŠ Prokopa Holého. Odborná firma přestavuje budovu, v níž byl původně situován školní bazén, ale část objektu se pak kvůli havarijnímu stavu zřítila. Nyní probíhá rekonstrukce. Bazén v areálu už obnoven nebude, ale škola po přestavbě bude mít novou aulu a několik nových odborných učeben.

Město zaplatí jen zhruba pětinu nákladů

Rekonstrukce začala již ke konci května. Firma RB STAV plus nejprve odbourala staré části objektu s bazénovou vanou a odvezla zbytky už nepotřebných technologií k úpravě vody. Nyní už začala přestavba v budově směřující k jejímu novému využití. Náklady na rekonstrukci dosáhnou 41 milionů korun. Zhruba pětinu z této částky bude platit město Louny a se zbytkem nákladů by měla pomoci dotace z regionálních rozvojových programů na podporu rozvoje škol a jejich vybavení.

Nová aula a učebny začnou sloužit od září 2025

„Od září 2025 bude ve škole poprvé otevřena nová multifunkční aula, kterou kromě školáků bude moci občas k různým vzdělávacím a společenským aktivitám využívat i veřejnost. Aula bude v přízemí nově přestavěného objektu a nad ní v patře budou mít žáci školy ještě také novou jazykovou učebnu a dvě odborné učebny – dílny,“ vysvětlila chystané změny Zlata Náglová z Městského úřadu Louny.

Budova s bazénem se náhle zřítila před šesti lety

Práce v areálu ZŠ Prokopa Holého potrvají ještě přibližně rok, skončit mají o letních prázdninách v roce 2025. Část staré budovy s bazénem se náhle zřítila v listopadu 2018 – tehdy už probíhaly stavební práce, rekonstrukce objektu, kvůli jeho havarijnímu stavu. Bazén předtím sloužil dětem již od roku 1983. Při havárii tehdy naštěstí nebyl nikdo zraněn, dělníci v kritických momentech při pádu části střechy a zdi byli v jiné části stavby. Město po havárii rozhodlo celou tehdejší rekonstrukci přerušit a později po pár měsících potom zastupitelé určili, že bazén v areálu školy se už obnovovat vůbec nebude. I proto, že mezitím byla postavena i úplně nová městská plavecká hala v Rakovnické ulici s náklady skoro 220 milionů korun. V roce 2020 město rozhodlo, že objekt ve škole bude přestavěn k jinému způsobu využití s novými moderními učebnami a aulou.

(na snímku nahoře: probíhající rekonstrukce v objektu bývalého bazénu v areálu ZŠ Prokopa Holého v Lounech. Foto Městský úřad Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Školní bazén už je minulost. Pět let po havárii nyní začala přestavba, vznikne aula a nové učebny

ČTĚTE TAKÉ: Kauza zřícený bazén: budova čeká na jiné využití a město Louny chce objekt přestavět s pomocí dotačních programů

ČTĚTE TAKÉ: Čtyři týpí, dva totemy a loď Cedník. Nová indiánská osada v Lounech slaví úspěch u dětí i v televizi