Důležitá křižovatka u Tesca se začne přestavovat kvůli bezpečnosti. Místo kruhu bude mít ovál s pěti výjezdy

Žatec – Frekventovaná křižovatka na jižním okraji Žatce poblíž čerpací stanice Benzina a obchodu Tesco se během příštího roku až dvou začne přestavovat a vznikne na ní nový kruhový objezd. Ten ovšem v tomto případě nebude mít tvar typického kruhu, ale půjde spíš o podlouhlý „ovál“. Z okružní křižovatky zároveň povede pět výjezdů – kromě hlavních dvou směrů na silnici Plzeň – Most bude k místu připojena i Husova ulice, jedna z nejvytíženějších v Žatci, a dále výjezdy směřující do budoucí stále se rozšiřující nákupní zóny v nynějším „poli“ u stavebnin a zahradního centra a k místu se skládkou zemních a stavebních materiálů na protější straně „plzeňské“ silnice.

Město Žatec a ŘSD se dohodly na spolupráci

Vyplývá to z dokumentace Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), které bude přestavbu křižovatky zajišťovat jako investor. V současnosti se připravuje vypsání veřejné zakázky, s jejíž pomocí bude ŘSD hledat dodavatele, tedy stavební firmu, která se pustí do přeměny křižovatky. ŘSD a město Žatec se v této záležitosti dohodly na společném postupu. Rada města Žatce spolupráci obou subjektů při procesu přestavby křižovatky schválila tento týden. Bylo to zároveň první jednání rady města v novém personálním složení po podzimních komunálních volbách. Pro spojení postupu s ŘSD hlasovalo všech sedm radních, nikdo nebyl proti ani se nezdržel hlasování.

Cena vzejde z výběrového řízení, stavba bude náročnější

Přestavba křižovatky po výběru dodavatele by mohla začít buď už příští rok, nebo až v roce 2024. Investice nebyla ještě přesně vyčíslena, cena za zakázku bude jedním z hlavních kritérií právě při výběrovém řízení. Náklady však oproti jiným podobným kruhovým objezdům budou spíš vyšší, protože atypické řešení křižovatky bude náročnější na technické provedení i na spotřebu stavebních materiálů. Podle nákresů ŘSD má objízdný ovál na délku měřit téměř sto metrů (viz obrázek dole).

Křižovatka je hůře přehledná, město se snaží o vyšší bezpečnost

Křižovatka leží na obchvatu Žatce a vede přes ni hlavní silniční tah Plzeň – Žatec – Most. Místem denně projede i kolem deseti tisíc vozidel, další stovky aut se připojují při výjezdu ze Žatce z Husovy ulice. Křižovatka přitom právě na výjezdu z města je hůře přehledná, auta na hlavním tahu vyjíždějí „zdola“ z mírného svahu i zatáčky a často i velkou rychlostí. Na místě už i došlo k několika vážným nehodám. Město se již několik posledních let snažilo dosáhnout zvýšení bezpečnosti na této křižovatce, letos tam například přibyly nové stožáry s lepším osvětlením, na hlavním tahu byla také mírně omezena nejvyšší povolená rychlost. V poslední době se město a ŘSD dohodly na budoucí přestavbě křižovatky na systém s kruhovým objezdem, o což žatecká radnice usilovala při vzájemných jednáních již zhruba pět let.

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Na jaře začnou práce pro lepší bezpečnost křižovatky v Žatci. Osvětlení zajistí šest nových stožárů

ČTĚTE TAKÉ: Osvětlení, přechody, změna přednosti v jízdě. Město chystá úpravy na plzeňské silnici v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

(na snímcích: hůře přehledná křižovatka na výjezdu ze Žatce z pohledu při příjezdu z Husovy ulice v zimních podmínkách s horší viditelností. Frekvence aut je v místě značná, chystá se přestavba na bezpečnější okružní křižovatku. Dole je nákres podoby místa s objezdem. Foto Libor Želinský a ŘSD ČR)