Medvěd z Krásného Dvora se dostal do filmu. Půjde o dobrodružný historický příběh z dánských dějin

Krásný Dvůr, ČR – Historický dánský film s příběhem ze studených severských plání z 18. století, kde bude hrát hlavní roli známý herec Mads Mikkelsen, bude mít i jednoho účastníka z Krásného Dvora u Podbořan. Je jím huňatý vycpaný medvěd, který původně ještě jako živý bydlel v horách v Rumunsku, ale v posledních desetiletích už jako neživý exponát patří do sbírek Státního zámku Krásný Dvůr.

Medvěda ve filmové scéně maloval francouzský malíř

Připravovaný film se jmenuje King´s Land (Králova země), vytvářejí ho dánští tvůrci, kteří během léta a podzimu sedm týdnů natáčeli i v České republice. Do jedné ze scén si „objednali“ právě medvěda z Krásného Dvora. „Scény s medvědem se natáčely v Jaroměřicích nad Rokytnou, rovněž v prostředí zámku. Šlo o noční natáčení, filmaři tvořili scénu ukazující, jak medvěda maluje francouzský malíř,“ popsala některé zajímavosti Andrea Minaříková, správkyně depozitáře ze zámku Krásný Dvůr.

Zvíře před více než sto lety původně žilo v rumunských Karpatech

Medvěd podle ní ještě jako živé zvíře kdysi pobýval v rumunských Karpatech, kde ho lovci z tehdejší šlechty ulovili v roce 1907. Potom byl vycpán jako trofej a postupně se různým řízením osudu dostal až na zámek do Krásného Dvora. „V letech 1947-1954 podle záznamů do našeho zámku byl přivážen mobiliář z okolních zámků, které byly v podmínkách tehdejšího státu určeny k jiným účelům, než je návštěvnický provoz,“ vysvětlila Andrea Minaříková v týdeníku Region Podbořansko. Medvěd byl součástí právě jednoho z těchto mobiliářů a potom už v Krásném Dvoře zůstal. Nyní si ho jako pěknou rekvizitu vybrali filmaři.

V hlavní roli Mads Mikkelsen

Nový film King´s Land natáčejí tvůrci v několika zemích Evropy, kromě ČR je to také například Francie nebo domovské Dánsko. V ČR štáb pobýval určitou dobu také v Libochovicích na pomezí Lounska a Litoměřicka. „Půjde o příběh z poloviny 18. století v Dánsku, kdy se v severské zemi rozšiřovala civilizace a bylo potřeba kultivovat a kolonizovat divoká vřesoviště na Jutském polostrově,“ popsal už letos v červnu server fandimefilmu.cz. V hlavní roli bude hrát populární Mads Mikkelsen, kterého i čeští diváci mohli vidět v úspěšných filmech Hon, Chlast nebo i v podobném historickém žánru ve snímku Královská aféra. Premiéra se plánuje na rok 2023.

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný film Na západní frontě klid: natáčení byla pocta pro nás i pro celé město Postoloprty, říká majitel statku

ČTĚTE TAKÉ: Byl jsem jediný, kdo ve filmu Zátopka předběhl, směje se Petr ze Žatce. Zahrál si v nejlepším snímku roku o slavném sportovci

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný seriál Ochránce: v jeho čtvrtém dílu si „zahrálo“ také město Louny a kopce Středohoří

(na snímcích: medvěd – herec ze zámku v Krásném Dvoře a dole Mads Mikkelsen, známý i českým divákům, který bude hrát v novém filmu hlavní roli. Foto Státní zámek Krásný Dvůr a ČSFD.cz)