Pracovní týden je kratší díky státnímu svátku. Radnice v Lounech i Žatci však zůstanou zavřené i v pátek, volno je také v řadě škol

Lounsko, Žatecko – Tento týden je ve své pracovní části zkrácený o vložený státní svátek, a pokud jste plánovali cestu kvůli nějakému zařizování nebo jiné návštěvě na radnici v Lounech nebo v Žatci, určitě tam nechoďte v pátek (18. 11.). Oba městské úřady totiž už na začátku listopadu s předstihem oznámily, že „z provozních důvodů“ zůstanou pro veřejnost uzavřeny. Podobné to bude i v řadě škol v celé ČR včetně okresu Louny, z nichž mnohé vyhlásily na pátek po státním svátku ředitelská volna. Děti, studenti i někteří pracovníci tak mají možnost užít si tento týden souvislé čtyři volné dny.

Zavřené jsou všechny čtyři budovy radnic v Lounech a Žatci

Město Žatec i město Louny o uzavírkách svých radnic informovaly už 8. a 9. listopadu. V pátek budou pro veřejnost uzavřené komplet všechny budovy městských úřadů, v Žatci tedy tradiční radnice na náměstí i druhá budova v ulici Obránců míru, v Lounech to bude rovněž radnice na náměstí a s ní i budova v ulici Pod Nemocnicí.

Mnoho škol vyhlásilo ředitelské volno, ale ne všechny

Ředitelské volno vyhlásila na pátek po státním svátku celá řada škol, v okrese Louny to jsou jen namátkou vybrané například ZŠ Panenský Týnec, ZŠ. J. A. Komenského Louny, ZŠ Postoloprty či ZŠ Lenešice, ze středních škol se přidaly třeba Gymnázium Žatec nebo Obchodní akademie a SZŠ Žatec. Podle aktuálního školského zákona může ředitel každé školy během jednoho školního roku vyhlásit ve své instituci celkem maximálně pět dní tzv. ředitelského volna, které využívá podle aktuálních potřeb a situace v dané škole, například i třeba při opravách, náhlých haváriích vody či tepla a podobně. V době pandemie Covid-19 měli ředitelé „prodlouženou“ možnost – podle aktuální situace s případným vyšším počtem nemocných mohli vyhlásit ředitelské volno celkem až na patnáct dnů.

V Postoloprtech bude místo školy sportování nebo výlet do Plzně

Ředitelské volno přitom ale neznamená ve všech případech, že se škola zamkne a nikdo do ní „nesmí“ a starosti zejména o nejmenší děti, jejich náplň času a hlídání by zůstaly i ve všední den jen na rodičích. Školy, do nichž chodí nejmladší žáci, obvykle nechávají v provozu školní družinu, kam mohou v případě potřeby rodiče své děti poslat i v dopoledních hodinách namísto výuky. „U nás je sice na pátek vyhlášeno ředitelské volno, ale školní družina zůstane v provozu a bude nabízet program pro nejmladší děti. Aktivity na pátek připravilo i nově vzniklé Středisko volného času, působící při základní škole. Pro děti jsme nachystali sportovní dopoledne. Máme také připravený i autobusový zájezd do zábavního areálu Techmania v Plzni, na nějž se do dneška přihlásilo už zhruba padesát účastníků,“ uvedla v pondělí (14. 11.) na dotaz naší redakce Lenka Hubertová ze Základní školy Postoloprty, zástupkyně ředitelky pro zájmové vzdělávání a volný čas.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)