Velký zájem o vánoční výstavu v muzeu: lidé vykoupili připravené ozdoby hned za první den

Žatec – Vánoční čas se pomalu začíná přibližovat a jednou z prvních akcí uspořádaných k příležitosti letošních svátků je výstava s názvem Třpytivá krása z Ornexu, kterou uspořádalo muzeum v Žatci. Výstava se točí kolem vánočních ozdob a jejich tvoření a mezi lidmi byl jak o akci, tak i ozdoby takový zájem, až to překvapilo i samotné pracovníky muzea. Vernisáž proběhla ve čtvrtek (10. 11.) a byla spojená i s možností koupit si vánoční ozdoby přímo na místě. Jen za první den návštěvníci vykoupili skoro všechny připravené výrobky od firmy a muzeum teď bude další ještě přiobjednávat.

Muzeum nechá objednat další ozdoby pro návštěvníky

„Velký zájem lidí o ozdoby nás trochu překvapil, ale jinak jsme samozřejmě rádi, že naše muzeum a jeho akce lákají návštěvníky. Lidé vykoupili skoro všechny ozdoby, které jsme ve spolupráci s firmou připravili k prodeji, hned ve čtvrtek, první den výstavy. Pracujeme už na nápravě a další ozdoby do prodeje ještě objednáme, takže pořád bude možnost si při návštěvě výstavy v muzeu v případě zájmu ozdoby zakoupit,“ uvedla Jitka Krouzová, vedoucí výstavnicko-propagačního oddělení Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci.

Výroba skleněných ozdob má v ČR tradici desítky let

Ornex je firma sídlící v okrese Jablonec nad Nisou, která se zabývá výrobou a prodejem tradičních skleněných vánočních ozdob. „Naše výstava připravená ve spolupráci s firmou mapuje historii a vývoj vánočních ozdob a přibližuje více než třicetiletou tradici ručně foukaných skleněných ozdob vznikajících u této firmy,“ uvedla Jitka Krouzová. Ozdoby z Jablonecka, ale i jiných míst ČR, odebírají zákazníci v mnoha zemích Evropy i v zámoří.

Ježíškova stezka a brzy už i zářící stromy na náměstích

Výstava ozdob v žateckém muzeu teď potrvá až do 30. prosince. Pro děti připravilo Polánkovo muzeum na období před svátky i další doprovodný program, nazvaný Ježíškova stezka. Ve městech a obcích celého okresu Louny se také spolu s adventem už blíží i termíny oblíbených prvních rozsvěcování vánočních stromů na náměstích či návsích. Například v Lounech, Žatci a Podbořanech se smrky na náměstí poprvé slavnostně rozsvítí zcela ve shodném okamžiku – v neděli 27. 11. v 18 hodin. V Postoloprtech to bude už o den dříve, v sobotu 26. listopadu.

ČTĚTE TAKÉ: Reportáž: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci na Žatecku řežou vánoční stromky

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: drsná smrt muže, jehož hudba patří k symbolům českých Vánoc

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Roztrhané šaty, celá od bahna, vlasy plné chrastí. Ale přežila jsem, děkuji Bohu. Lidé vzpomínali na katastrofu na Blšance

ČTĚTE TAKÉ: Stovky medvědů mají na konci roku dostaveníčko v Žatci. Výstava udělá radost hlavně dětem

(na snímcích: výstava vánočních ozdob Třpytivá krása v žateckém muzeu a její první návštěvníci po čtvrtečním zahájení. Foto Regionální muzeum Žatec)