Stovky medvědů mají dostaveníčko v Žatci. Výstava udělá radost hlavně dětem

Žatec – Na světě jich jsou miliony kusů a tisíce druhů, patří k nejoblíbenějším hračkám a později k celoživotním vzpomínkám na dětství, ale jenom jedna mohla být první a zároveň je dodnes nejrozšířenější. Děti milují měkké huňaté plyšové kamarády a průkopníkem mezi nimi byl plyšový medvídek. První z nich byl údajně vyrobený na podzim roku 1902 v Německu, v těchto dnech tedy nejrozšířenější plyšové zvířátko slaví takové své menší „jubileum“.

Každý z nás měl určitě v dětství aspoň jednoho medvídka

A stovky plyšových medvídků a medvědů jsou nyní k vidění v Žatci. Od čtvrtka (3. 11.) jsou hračky vystaveny v Křížově vile a v celém předvánočním období potěší především děti. Výstavu pořádá Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec ve spolupráci s Muzeem strašidel v Plzni. „Medvídek je jedna z nejoblíbenějších hraček na celém světě a v dětství měl aspoň jednoho medvěda nebo medvídka určitě každý z nás. Teď jsou u nás na výstavě k vidění nejvíce medvědi plyšoví, ale v menším množství i třeba porcelánoví nebo keramičtí. Jejich velikost je rovněž pestrá – v rozmezí od 5 centimetrů do 2 metrů,“ uvedla Monika Klímová ze žateckého muzea, která pracuje právě v Křížově vile.

Tisíc medvědů ve sbírce

Medvědy do Žatce osobně přivezl Zdeněk Zajíček, provozovatel Muzea strašidel v Plzni, ale i Pohádkového statku v nedalekých Vranovicích. Potom novou výstavu i zahájil při vernisáži s prvními návštěvníky. V jeho sbírce je více než osm stovek, možná i přes tisíc medvědů. Občas s nimi objíždí různá místa v ČR při putovních výstavách, aby rozdával radost hlavně dětem a rodinám.

Plyšák Teddy podle populárního prezidenta

Plyšový medvídek je podle údajů odborníků nejrozšířenější hračka 20. století, největší úspěch slavila především v jeho první polovině, zejména po svém proniknutí na americký trh. Tam měli dokonce plyšoví medvědi i své oficiální jméno – u všech medvídků bylo stejné a říkalo se jim Teddy (Teddy bear), údajně to bylo podle jména amerického prezidenta Theodora Roosevelta, který svou popularitou rovněž přispěl k oblibě a masovému rozšíření této tehdy nové hračky.

Čtyřmetrový cvalík se sedmdesáti kily

I v ČR jsou dnes miliony jak plyšových medvědů, tak i jejich fanoušků – a to nejen dětí, ale i dospělých. Někteří se sdružují i ve speciálních klubech, spolcích, muzeích nebo jiných zařízeních a pořádají různé společné aktivity. A který z medvědů je vlastně u nás nyní největší? Má vskutku úctyhodné rozměry. „Na výšku má 430 centimetrů a váží přes 70 kilogramů. Umístěn je jako dekorace ve spánkovém studiu v Pomněnicích u Benešova,“ popsal Miroslav Marek z agentury Dobrý den Pelhřimov, která sleduje rekordy a kuriozity na území ČR. Takového obra sice na výstavě v Žatci nemají, tento velikán musí dál dohlížet na klidný nejen medvědí spánek ve studiu u Benešova, ale v Křížově vile i tak malí i velcí návštěvníci získají mnoho zajímavých zážitků. Výstava v Žatci je otevřena pro návštěvníky až do konce letošního roku.

ČTĚTE TAKÉ: Neobvyklá výstava na náměstí v Podbořanech: houby tam visí na šňůře, jsou připevněné kolíčky na prádlo

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: socha z Velikonočního ostrova, křišťálová lebka. Zajímavá výstava na Novém Hradě nabídne světové záhady

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Roztrhané šaty, celá od bahna, vlasy plné chrastí. Ale přežila jsem, děkuji Bohu. Lidé vzpomínali na katastrofu na Blšance

(na snímcích shora dolů: přípravy před zahájením medvědí výstavy v Žatci, její první návštěvníci krátce po otevření a úplně dole je aktuálně největší plyšový medvěd na území ČR, čtyřmetrový a sedmdesátikilový „drobeček“ z Benešovska. Foto Regionální muzeum Žatec /6/ a Město Pelhřimov /1/. )