Drahokam uprostřed mlhy a kopců. Fotka zámku ve Valči vyhrála podzimní soutěž snímků českých a moravských památek

Valeč, Podbořansko – Z levé strany se valí od doupovských kopců bílá hustá lezavá mlha, v pravé části záběru se už ale vodní páry rozpouštějí a příroda ukazuje nádherné podzimní zabarvení. A uprostřed toho všeho trůní jako ozdoba na dlouho připravovaném slavnostním dortu žluto-bílo-červený a krásně nasvícený zámek ve Valči. „Vyjímá se tam jako drahokam,“ komentoval skvělou fotografii Emil Česák v jednom z ohlasů na sociální síti. Není divu, že fotka byla vyhodnocena jako nejpovedenější v malé soutěži podzimních snímků českých a moravských památek, kterou v letos v říjnu vyhlásil Národní památkový ústav (NPÚ).

Autor ve službách zámku i pracuje – v Prádelně

Snímek pořídil Dušan Kalvach, který ve službách valečského zámku i pracuje. Stará se o „stánek“ s občerstvením a suvenýry s názvem Prádelna, který je v těsné blízkosti památky a v němž se i prodávají vstupenky pro návštěvníky, kteří mají zájem o prohlídku zámku. Zámek s krásnou krajinou v okolí vyfotil pomocí dronu. Pro jeho snímek hlasovalo v soutěži NPÚ nejvíce lidí, další v pořadí skončily obrázky zámku Hluboká nad Vltavou a Státního hradu Nové Hrady.

Jsem rád, že se fotka lidem líbí a že mají rádi náš zámek

„Jsem rád, že se fotografie lidem líbí a přispívá i k povědomí o našem zámku a jeho pěknému hodnocení. Původně jsme měli snímek na profilu naší Prádelny, pak návštěvníky stránky a lidi kolem zámku zaujal, a tak se začal šířit dál, až byl nakonec oceněn v této soutěži. Děkujeme za uznání a za pochvalu,“ uvedl Dušan Kalvach na dotaz naší redakce. A jak snímek a nápad na něj vznikl? „Podzimní mlhy jsou skvělou příležitostí pro pohádkové fotografie. Ale musíte mít i štěstí, mlha se pořád pohybuje, stejně tak i mraky a slunce a světelné podmínky pro záběr se rychle mění. Naštěstí se mi to povedlo, jeden příhodný den při dobrém vývoji počasí jsem musel rychle přerušit práci na úklidu v Prádelně a poslat dron k focení zámku do výšky. Byl jsem moc rád, protože za dvacet minut už bych takový snímek neudělal, mlha pak byla všude,“ popsal Dušan Kalvach, který se fotografování jako koníčku věnuje už dvě desítky let, občas také prý rád točí videa.

Zámek Valeč jako jeden z mála má otevřeno i přes zimu

Státní zámek Valeč ležící v Doupovských horách na pomezí Karlovarska a Podbořanska je jednou z mála památek v našem regionu, která nekončí svou návštěvní sezonu v obvyklém termínu 31. října a nedělá tedy na zimu přestávku. Nyní v něm platí listopadová a prosincová otvírací doba. Návštěvníci se nyní mohou do zámku podívat vždy v pátek, v sobotu a v neděli. V pátek a sobotu je otevřeno od 11 dokonce až do 23 hodin a v neděli vždy od 11 do 18 hodin. Možnost prohlídek pro letošek skončí v neděli 18. prosince. Přes Vánoce, Silvestr a Nový rok bude mít zámek dva týdny přestávku a potom obnoví provoz pro návštěvníky znovu v lednu.

(na snímku nahoře: vítězný obrázek zámku ve Valči. Foto Dušan Kalvach)

ČTĚTE TAKÉ: Turisté a pomocníci vyznačili novou cestu. Je to první značená trasa, která vede do Valče ke krásnému zámku

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek nedaleko Podbořan začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí