Mohu si rezervovat termín schůzky na radnici přes formulář na internetu? Louny jsou jedno z mála měst, kde tohle nejde

Louny – Město Louny je jedním z mála srovnatelně velkých sídel v okolí i v republice, na jehož radnici lidé dosud nemají možnost objednat se k vyřízení svého požadavku přes internet a určit si předem konkrétní vyhovující termín, datum a čas, pomocí on-line rezervačního systému. Radnice tento systém připravuje už řadu měsíců. Podle posledních informací by měl být spuštěn a nabídnut občanům k využívání nejdříve až v závěru tohoto roku.

U nás jde jen zatelefonovat, a telefon někdo zvedá jen v úřední době

Na systém se ptají i sami obyvatelé. Jeden z nich adresoval radnici dotaz a zajímal se o to, zda město plánuje zřídit rezervační systém. „Okolní městské úřady mají objednávkový a rezervační systém pro své agendy už zavedený on-line, a díky tomu je možné se z domova kdykoliv objednat na vyřízení potřebné záležitosti. Na náš úřad v Lounech je objednání možné pouze telefonicky, a telefony někdo zvedá jen v úřední době. Mohu požádat o informaci, zda město připravuje rezervační systém?“ ptal se Jaroslav Pečený.

Rezervační systém zavedeme na přelomu roku 2021 a 2022, uvádí radnice

Město připravuje několik produktů pro vylepšení komunikace s veřejností a jedním z nich bude i on-line rezervační systém, odpověděla na dotaz lounská radnice. „Město Louny ho připravuje v rámci Operačního programu Zaměstnanost EU. Kromě rezervačního systému to bude i nový vyvolávací systém. Předpokládaný termín instalace je na přelomu roku 2021 a 2022,“ uvedla Kateřina Švobová z Městského úřadu Louny z úseku vztahů k veřejnosti.

Výdaje města by měly být kolem půl milionu, zbytek z dotací

O plánech na zlepšení komunikace s veřejností a na budoucí zavedení rezervačního i vyvolávacího systému se zmiňuje dokument města už z června 2020. Předpokládané výdaje lounské radnice jen z rozpočtu města na celý tento projekt by podle něj činily kolem půl milionu korun. Dalších několik milionů by radnice dostala jako dotaci ze státních a evropských zdrojů.

V době plné omezení přitom i samo město Louny často vyzývá, ať lidé do budovy radnice raději moc nechodí

Rezervační systém by se lounské radnici hodil zvláště v současné „covidové“ době, ve které mnoho měst i dalších úřadů a institucí vyzývá lidi, aby fyzicky do jejich budov chodili co nejméně, a snaží se všechny agendy a typy komunikace s veřejností co nejvíce přesunout do elektronické „distanční“ podoby na internet. Ostatně i sama lounská radnice v posledních týdnech a měsících několikrát opakovaně publikovala výzvy směrem k občanům ve smyslu „zvažte prosím, zda je vaše přítomnost na úřadě v těchto dnech opravdu životně důležitá“ a podobně.

Rezervační systémy fungují v Žatci i v Podbořanech. V Lounech a Postoloprtech zatím nikoli

Ze čtyř největších měst okresu Louny rezervační systém, s jehož pomocí si lidé na dálku mohou objednat termíny jednání na úřadě, funguje už několik let na radnici v Žatci a v Podbořanech. Nepoužívá ho zatím radnice v Lounech ani v Postoloprtech. Lidé v ČR pomocí rezervačních systémů si nejčastěji na dálku domlouvají termíny pro záležitosti kolem občanských průkazů, řidičských průkazů, cestovních pasů, registrace vozidel a podobné věci.

(snímek nahoře: současná podoba webových stránek města Loun. Rezervační formulář pro domluvení termínu jednání na radnici tam zatím nenajdete. Zdroj: Městský úřad Louny, reprofoto redakce)

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci se do radnice bude chodit jen bočním vchodem. V Lounech dohlédnou na úřední den strážníci

ČTĚTE TAKÉ: Na radnici v Lounech nově vznikne samostatný odbor dopravy

ČTĚTE TAKÉ: Nákaza uzavřela oddělení radnice v Lounech. Pasy a občanky teď budou k vyzvednutí v Žatci