Nákaza uzavřela oddělení radnice v Lounech. Pasy a občanky teď budou k vyzvednutí v Žatci

Louny – Oddělení občanských průkazů a cestovních pasů na radnici v Lounech je uzavřeno. Důvodem je nákaza Covid-19 u zaměstnanců a nařízená karanténa celého pracoviště. Kdo z obyvatel si objednal během ledna vydání nových dokladů a měl by je mít příští týden hotové, bude si je moci od úředníků vyzvednout – avšak nikoli v Lounech, ale na Městském úřadě v Žatci.

Kolegové ze Žatce vrátí pomoc

„Výdej hotových dokladů v době od 1. února do 5. února i pro občany z Lounska bude zajišťovat Městský úřad Žatec. Kolegové ze Žatce nám tak symbolicky vrátí zase nedávnou pomoc našich úředníků z odboru sociálních věcí a zdravotnictví, kteří za žatecké pracovníky drželi pohotovost, když byli oni rovněž v podobné situaci,“ uvedl starosta Loun Pavel Janda.

Karanténa je vyhlášena na deset dnů

Pracoviště cestovních pasů a občanských průkazů Městského úřadu v Lounech sídlí v budově v ulici Pod Nemocnicí. Uzavřené je od čtvrtka 28. ledna. Karanténa potrvá deset dnů, což je v případech zjištěného výskytu Covid-19 standardní délka. „Pracoviště v Lounech bude uzavřeno až do 5. února. Pokud by nákaza zaměstnanců přetrvávala i po tomto termínu, budeme o dalším postupu včas informovat na stránkách města,“ informovala radnice na svém webu.

Karantény byly i na dalších radnicích

Na radnicích v okrese Louny to není první případ, kdy muselo některé z oddělení uzavřít nebo omezit činnost kvůli zjištění výskytu Covid-19 u pracovníků. Například v Žatci byla v závěru loňského roku dva týdny zcela uzavřena matrika, pozitivní testy měli nedávno i úředníci z odboru sociálních věcí. V Podbořanech byla loni na podzim v karanténě asi třetina úředníků radnice. Nákaza se nevyhýbala ani lidem ve vedení měst. Pozitivní testy a nařízenou karanténu měli během podzimu a zimy také například starosta Loun Pavel Janda, místostarosta Žatce Radim Laibl nebo tajemnice v Žatci Helena Šmeráková.

V ČR byl pozitivně testován už každý desátý člověk

Aktuálně je v okrese Louny více než 600 lidí v nařízené karanténě. V celé ČR to jsou více než 104 tisíce lidí. V terminologii zdravotníků jde o tzv. aktivní případy, u kterých byl virus zjištěn v posledních několika dnech a tito lidé jsou stále Covid-pozitivní. Od počátku epidemie v ČR loni v březnu hygienici zjistili nákazu už u více než 980 tisíc lidí v ČR. Koronavirus „na vlastní kůži“ tak pocítil už skoro každý desátý obyvatel země.

ČTĚTE TAKÉ: V ČR už má virus každý stý obyvatel. Nově nakažený je starosta Loun i desítky lidí v Podbořanech

ČTĚTE TAKÉ: Starosta i místostarosta podstoupili testy na letišti v Praze. Stále mě bolí hlava a cítím únavu, říká Pavel Janda

ČTĚTE TAKÉ: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice ze Žatce