Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice

Žatec – Ing. Helena Šmeráková (41), tajemnice žatecké radnice, si ještě minulé pondělí po práci šla večer zaběhat. V tu dobu už jí ale bylo trochu špatně. Potíže se zhoršovaly, ve čtvrtek přišla ztráta chuti a v pátek se rozhodla zajít k lékařům. V sobotu jí z nemocnice zavolali, že měla pozitivní test na koronavirus. „Nikoho takového jsem do té doby neznala,“ popisuje situaci v rozhovoru sympatická žena, která se nebála informace o své osobě včetně uvedení jména hned v sobotu zveřejnit na webu města, aby nevznikaly zbytečné fámy a aby lidé pochopili, proč část lidí ze žatecké radnice včetně vedení města musí nastoupit do karantény.

Jak se cítíte teď, necelý týden po testech a pátý či šestý den v karanténě?

Zní to možná divně, ale cítím se skvěle. Zdravotní potíže tenhle týden už nemám. Můj subjektivní pocit je, že už bych mohla i do práce, už nejsem ani nastydlá.  

Jaké jste měla příznaky předtím, jak se nákaza vyvíjela a kdy a jak vás napadlo, že si půjdete „pro jistotu“ udělat na test na Covid?

Poslední týden v srpnu jsem měla dovolenou, byli jsme v ČR. V pondělí 31.8. jsem nastoupila zpátky do zaměstnání. Tento den od rána jsme měli výběrové řízení a jednání rady města, vše trvalo od 8 do 20.30 hodin. Po obědě už mi nebylo dobře. Měla jsem ucpaný nos, začal kašel a bolela mě hlava. Ale večer po návratu z práce jsem si šla ještě zaběhat, abych se odreagovala. Stejné příznaky nicméně trvaly dál, ve čtvrtek jsem pak úplně ztratila chuť. V pátek – i po dohodě s vedením města – jsem podstoupila test.  

Kde vám tento test dělali a jak vám pak bylo, když jste se dozvěděla výsledek?

Test mi udělali v nemocnici v Žatci, odkud mi pak i druhý den volali výsledky, že jsem pozitivní. Moje první reakce byla: děláte si srandu? Jak mi bylo psychicky? Nemohla jsem tomu určitou chvíli uvěřit. Ale jinak jsem ani neměla čas na nějaké obavy, strach, dlouhé přemýšlení… spíš jsem hned začala co nejrychleji obvolávat osoby, se kterými jsem přišla do úzkého kontaktu. To byly snad moje hlavní obavy, které jsem v tu chvíli měla – koho všeho jsem nakazila. Z hlediska fyzických pocitů mi nebylo nijak zvlášť zle, zdálo se mi to podobné, jako když prodělávám běžnou virózu.

Uklidňovali vás nějak lékaři či zdravotníci, říkali vám, že se pořád nic neděje, že nemoc může mít i lehčí průběh? Jak na zprávu reagovala vaše rodina?

Nikdo mě nemusel zpočátku uklidňovat, nebála jsem se, nemyslela jsem ani na to, že by se příznaky mohly zhoršit. Rodina to vzala také docela v klidu, prostě jako fakt s tím, že to budeme mít pak za sebou. Krize u mě přišla až později, ale spíš v souvislosti s úvahami, co jsem způsobila, i když ne úmyslně, na kolik lidí to mělo dopad … a ty myšlenky jsou sžírající. Komunikovala jsem s těmi lidmi, říkala jim, co se stalo … snažila se to udělat dřív než hygienici. Bylo příjemné slyšet, že vám to nikdo nevyčítá, že se to může stát komukoli. Hlavně jsem si přála, aby všichni byli negativní, a pokud by se u někoho nákaza prokázala, tak ať má jen tak mírný průběh jako já.  

Jak trávíte čas v karanténě, čím si krátíte dlouhou chvíli? Jsou i nějaké pokyny od lékařů, co můžete a co nesmíte dělat? Máte předepsané nějaké léky?

Jak trávím čas? Pracuji. V karanténě jsem neskončila jen já, ale i celé vedení města a vedoucí odborů na radnici. Musela jsem tedy od začátku řešit i další chod úřadu. Každodenně komunikuji s paní starostkou. Pokyny ze zdravotního hlediska víceméně žádné nemám, jen prostě dodržovat karanténu, být pouze doma a snažit se udržovat odstup i od členů domácnosti. Léky předepsané nemám. Jenom když mě bolela hlava, brala jsem si sama ty, které už mám vyzkoušené z minulosti.

Jak vás napadlo tak rychle reagovat i ve „veřejné sféře“ a vše na rovinu oznámit i včetně vašeho jména na stránkách města? Tam jste prokázala podle mě docela statečnost, většinou se lidé bojí tohle zveřejňovat. Nebála jste se negativních reakcí lidí?

To se stalo v sobotu během odpoledne, když jsem se dověděla výsledky svého testu. Nevěřila bych tomu, jak rychle se po městě mohou šířit informace. Řekla jsem jen prvním několika osobám, že jsem pozitivní, a za chvíli už mi od jiných začaly chodit dotazy a zprávy: Je to pravda? Tak povídej! A podobně. Takže zveřejnit pravdu i s uvedením jména bylo v mém případě více než nutné. Kdybychom napsali, že to byl jen někdo z radnice nebo vedení města, hned by vznikly zbytečné spekulace a otázky a fámy. Konzultovala jsem to i s paní starostkou a ta s mým rozhodnutím souhlasila.  

Máte dvě děti – narušila vám karanténa nějak rodinný život, péči o ně, nebo „fungujete“ víceméně normálně jako předtím?

Ano, mám desetiletého syna a třináctiletou dceru. Karanténa snad nám rodinný život nenarušila, aspoň pevně doufám, ale trochu ho samozřejmě omezila. Musím od členů rodiny dodržovat větší vzdálenost, snížit kontakt, ale je to jen na dočasnou dobu, ne na celý život, tak snad to všichni vydržíme.  

Kdy vám karanténa skončí?

Mám ji nařízenou do 14. září. Když nebudu mít žádné další příznaky, budu považována už za neinfekční a budu moci nastoupit zpět do zaměstnání. Vzhledem k tomu, že je se mnou v karanténě i má rodina, budu samozřejmě čekat na výsledky jejich testů a doufat, že budou i nadále negativní. Pokud to tak dopadne, v úterý 15. září po sdělení výsledku testů bychom mohli opět opustit byt a jít mezi lidi. A tady mám přece jen trochu strach… z reakcí lidí po tom, co mě pustí z karantény. Uvidíme, snad to dopadne dobře.

Co si o situaci a tématech kolem koronaviru myslíte teď poté, co s ním máte osobní zkušenost?

Já jsem až dosud neznala vůbec nikoho, kdo by byl pozitivní na Covid-19. A vidíte, první osoba, kterou znám, jsem já sama. Dříve jsme si při posezení s přáteli dělali někdy i legraci, že Covid neexistuje, že nikoho takového neznáme. Teď si myslím, že je dobré, když se podaří dostat mezi lidi osobní zkušenosti. Za sebe si nejsem vědoma kontaktu s pozitivní osobou, ani toho, že bych se chovala rizikově. Přesto virus mám. Na mém příkladu je vidět, že koronavirus tu skutečně je a že nikdy nevíme, kde se můžeme nakazit. Určitě je to věc, kterou není dobré podceňovat.

Děkuji za rozhovor.

ČTĚTE TAKÉ: Tajemnice v Žatci měla pozitivní test. Lidé z radnice jdou do karantény