Ukliďme Česko. Lidé chodí pomoci i na podzim, úklidy probíhají na Lounsku i Žatecku

Lounsko, Žatecko – Na podzim pokračuje akce Ukliďme Česko, zaměřená na zlepšování životního prostředí a uklízení odpadků, odhozených v přírodě a krajině. Zapojují se do ní i pořadatelé a dobrovolníci na Lounsku a Žatecku. Lidé se vydali uklidit okolí svých obcí například v oblasti Žiželic nebo Hříškova.

Rukavice i pytle zajistila obec

V Hříškově a ve Stroupči probíhá úklid v sobotu 18. září. „Začínáme v devět hodin, uklízíme celé okolí obce, odpadky po jiných neukázněných lidech se najdou skoro všude. Dobrovolníci se mohli zapojit do úklidu hromadně, ale i individuálně. Sraz hlavní skupiny byl u sokolovny. Obecní úřad zajistil pro všechny pomocníky rukavice a také pytle na odpad,“ uvedla Jana Kalašová, starostka Hříškova.

Ve Stroupči začínali už v osm ráno

Ve Stroupči začali dobrovolníci uklízet dokonce už v osm ráno. „Uklidíme park a cestu směřující k zámečku, jsou tam i památné duby. Pytle a rukavice pro pomocníky jsou připraveny, po práci si dáme i menší občerstvení,“ uvedla pořadatelka tohoto úklidu Jaroslava Mangová z Okrašlovacího spolku Stroupeč. A úklidy v okolí Žiželic budou pokračovat i příští víkend, protože na pátek a sobotu (24. a 25. 9.) připravili vylepšení vzhledu své vesnice pořadatele v Hořeticích. „Sejdeme se vždy v devět hodin u mostu přes potok, chceme uklidit okolí potoka Hutná a zpřístupnit původní schody, které k němu vedou,“ vysvětlila pořadatelka Jaroslava Dormiševová, rovněž z Okrašlovacího spolku.

Akce Ukliďme Česko probíhá už od roku 2013, pomoci přišlo už 300 tisíc lidí

Akci Ukliďme Česko v rámci celé ČR pořádá a koordinuje stejnojmenný občanský spolek, sídlící v Brně. Letos pod jeho záštitou pořadatelé v jednotlivých regionech po celé ČR zorganizovali už téměř 2500 úklidů, do nichž se zapojily tisíce lidí jako dobrovolní pomocníci. Hlavní vlna úklidů probíhá na jaře, většinou v březnu a dubnu. Na podzim, zejména v září a říjnu, potom úklidy pokračují v o něco menším počtu. „Akci Ukliďme Česko pořádáme od roku 2013. Od té doby se nám spolu s kolegy a kamarády podařilo aktivně zapojit do úklidů v regionech už více než 300 tisíc dobrovolníků, kteří společně uklidili přes 9000 tun odpadů. Ukliďme Česko je podle průzkumů v současnosti nejkladněji vnímaná ekologická iniciativa v České republice. Jsme rádi, že lidé pomáhají při úklidech v přírodě, chtěl bych poděkovat všem pořadatelům i pomocníkům,“ uvedl Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

ČTĚTE TAKÉ: Ukliďme Česko. Pohromadě být nemůžeme, ale přírodě stejně chceme pomoci. Dobrovolníci se znovu zapojí i v okrese Louny

ČTĚTE TAKÉ: Čisté okolí a skvělý příklad dětem. Lidé v Hříškově se připojili k setkání Ukliďme Česko

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Více než padesát lidí pomáhalo při jarním úklidu přírody v okolí Žiželic

(foto nahoře: letošní jarní úklid v Hořeticích. Pomocníci tam budou uklízet i teď na podzim, chystají se vyčistit okolí potoka Hutná. Foto Obecní úřad Žiželice)