Očkovací centrum v Žatci zůstalo už jediné na území okresu Louny. Teď se přestěhovalo do budovy polikliniky

Žatec – Očkovací centrum pro veřejnost v Žatci sloužilo lidem půl roku v upraveném objektu na náměstí Poperinge, teď se přesune do dispozičně i kapacitně menších prostor v budově polikliniky. Centrum v novém sídle začne pracovat už zítra – od pondělí 20. září. Otevřeno bude od pondělí do pátku, ve středu však bude provoz vyhrazen jen pro děti ve věku 12-15 let.

Zájem lidí o očkování od léta trvale klesá

Důvodem přestěhování do menších prostor v prvním patře polikliniky je trvale klesající zájem lidí o očkování, který se projevuje nejen v Žatci, ale v celé ČR. Mnoho lidí, zvláště střední a starší generace, už má očkování za sebou a mezi zbývajícími mladšími ročníky je zájem o vakcinaci nejnižší. V souvislosti s tím už zcela ukončila provoz jiná menší očkovací centra v okolí – například v Lounech nebo Podbořanech.

Centrum v Žatci dosud dalo lidem přes 38 tisíc dávek

Provoz očkovacího centra v Žatci zajišťuje Nemocnice Žatec ve spolupráci s městem Žatec, které je jejím vlastníkem, a také Krajským úřadem Ústeckého kraje, jenž koordinuje průběh očkování v celém regionu. Očkovací centrum pro veřejnost v Žatci je v současnosti už jediné v provozu na území okresu Louny. „Od února do současnosti aplikovalo zájemcům přes 38 tisíc dávek vakcíny,“ informoval Tomáš Kassal, mediální pracovník města Žatce.

Centrum bude sídlit už ve třetím místě

Žatecké očkovací centrum na začátku roku bylo umístěno v pavilonu nemocnice, kde je i dětské oddělení. Od dubna se přesunulo do větších prostor v objektu na náměstí Poperinge, aby mohlo denně obsloužit více zájemců o vakcínu. Tehdy epidemie v ČR byla na vrcholu a zájem lidí o registraci a očkování byl velmi vysoký. „Potřebovali jsme místo s většími dispozicemi, protože rostly požadavky na výkon centra, bylo nutné očkovat více lidí za den a velikost a podmínky původního centra na dětském oddělení přestávaly stačit,“ vysvětlila tehdy na začátku dubna manažerka kvality Nemocnice Žatec Jana Olšanová. Nové centrum bylo celé jaro i většinu léta v provozu každý den včetně víkendů.

Lounské centrum skončilo v červenci a podbořanské v září

Očkovací centrum v Lounech ukončilo činnost na začátku července, očkovací centrum v Podbořanech aktuálně v těchto dnech – v pátek 17. září. První začalo očkovat v březnu a druhé v dubnu. Obě centra aplikovala za svou „kariéru“ téměř shodně kolem 12-13 tisíc dávek vakcíny.

V celé ČR už je naočkováno necelých 6 milionů lidí

V celé ČR má v současnosti ukončené očkování proti Covid-19 skoro 5,9 milionu lidí, což je více než polovina populace. V Žatci zdravotníci lidem nejčastěji aplikovali vakcínu Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech. „Bylo to 94 % případů ze všech podaných dávek,“ upřesnil Tomáš Kassal. „Vakcína Comirnaty byla první vakcínou proti Covid-19, jejíž používání povolila na svém území Evropská unie. Prokázala 95 % účinnost při ochraně očkovaných lidí,“ připomněla už dříve Klára Brunclíková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Žatci se stěhuje mimo areál nemocnice. Bude ve větších prostorách a obslouží mnohem víc lidí

ČTĚTE TAKÉ: Podbořanské očkovací centrum za pár dní končí. Od dubna v něm dostalo vakcínu přes 13 tisíc lidí

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Lounech ukončí činnost. Splnilo cíl, pomohlo hlavně starším a méně mobilním obyvatelům. Mladí zájemci by teď museli čekat příliš dlouho

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí – jak to bylo před rokem: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice ze Žatce

(na snímcích: objekt na náměstí Poperinge, v němž od jara bylo umístěno žatecké očkovací centrum, které se teď po půl roce přestěhuje na polikliniku. V záběru úplně dole lidé odpočívají v čekárně krátce po podání vakcíny. Foto: Město Žatec a Nemocnice Žatec)