Očkovací centrum v Lounech ukončí činnost. Splnilo cíl, pomohlo hlavně starším a méně mobilním obyvatelům. Mladí zájemci by teď museli čekat příliš dlouho

Louny – Očkovací centrum v Lounech, v němž se mohli lidé z města a okolí nechat očkovat proti viru Covid-19, postupně ukončí svou činnost. Od pondělí 24. května už není možné se do něj nechat zaregistrovat jako nový zájemce o očkování. Úplný konec činnosti s podáním poslední vakcíny má proběhnout podle současných informací 7. července. První dávku v Lounech zdravotníci aplikovali letos 8. března, takže centrum bude v provozu celkem čtyři měsíce. Podobný osud čeká i očkovací centrum například v nedalekém Litvínově.

Registrace nových zájemců do Loun či Litvínova už není možná

Informovali o tom představitelé města Loun i Ústeckého kraje. „Obě očkovací centra už nepřijímají registrace nových zájemců o očkování. Obě vznikla za podpory místních samospráv a byl splněn jejich hlavní úkol zajistit lidem v seniorském věku a lidem s omezenou mobilitou možnost očkování v blízkosti jejich bydliště,“ vysvětlil Petr Severa, koordinátor pro očkování v Ústeckém kraji. Obě očkovací centra, Louny i Litvínov, zcela ukončí činnost nejpozději do poloviny července, doplnil Petr Severa.

Děkuji všem pomocníkům i pracovníkům centra, měli jsme pozitivní ohlasy, říká starosta Loun

„Chtěl bych poděkovat všem, kdo pomohli k vytvoření očkovacího centra v Lounech a k rozjetí jeho provozu. Díky tomu jsme mohli zajistit očkování nejvíce ohrožených obyvatel města a okolí ve věkových skupinách 50 a více let. S kolegy ve vedení města jsme měli hodně pozitivních ohlasů na profesionální přístup personálu a příjemné prostředí v prostorách, které zapůjčila nemocnice Agel,“ uvedl na dotaz naší redakce starosta Loun Pavel Janda.

Zájemci o očkování v mladších věkových skupinách by teď čekali několik týdnů

Starosta dodal, že rozhodnutí krajského koordinátora o postupném útlumu v Lounech chápe, protože v současnosti už se začínají registrovat k očkování lidé ve věkových skupinách 35+ a 30+. Těch je značné množství, a protože centrum v Lounech má nižší kapacitu, museli by tito lidé od registrace do přidělení termínu k očkování čekat několik týdnů. „V okolních centrech s vyšší kapacitou dostanou termín jen za několik dnů,“ vysvětlil starosta. Starší lidé z Lounska tak už většinou buď už jsou naočkovaní, anebo ještě si přijdou do Loun pro druhou dávku. Mladší lidé mohou využít jiná centra v okolí, kde nebudou muset po zaregistrování příliš dlouho čekat. Očkovat se mohou například v Žatci, Mostě nebo Slaném.

Lounské centrum celkem aplikuje přes 11 tisíc dávek vakcíny

Očkovací centrum pro veřejnost v Lounech začalo připravovat provoz od února a prvního obyvatele tam zdravotníci naočkovali 8. března. Centrum aplikovalo lidem do současnosti přibližně sedm tisíc dávek vakcíny proti Covid-19. Než ukončí v červenci svou činnost, podají zdravotníci lidem v Lounech celkově více než 11 tisíc dávek vakcíny.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vzniká nové očkovací centrum. Provoz pro veřejnost zahájí od března

ČTĚTE TAKÉ: Centrum v Lounech rozjelo očkování pro veřejnost. První den dostalo dávku čtyřicet lidí

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Žatci se stěhuje mimo areál nemocnice. Bude ve větších prostorách a obslouží mnohem víc lidí