Centrum v Lounech rozjelo očkování pro veřejnost. První den dostalo dávku čtyřicet lidí

Louny – V Lounech po více než měsíci příprav zahájilo činnost nové očkovací centrum pro veřejnost. Lékaři a sestry v něm aplikují lidem vakcínu proti viru Covid-19. První den provozu, v pondělí 8. 3., naočkovali čtyři desítky lidí.

Nejdříve čtyřicet, ale brzy už osmdesát dávek za den

„Pro začátek je připraveno čtyřicet dávek vakcíny na jeden pracovní den. Postupně se ale kapacita zvýší, už během tohoto týdne zdravotníci naočkují za den přibližně až osmdesát lidí,“ upřesnil na dotaz naší redakce v úterý odpoledne Pavel Janda, starosta Loun. Společně s místostarostou Milanem Rychtaříkem se byli na nové centrum a na průběh očkování osobně podívat hned v prvních hodinách činnosti. „Poděkovali jsme na místě lékařům, sestřičkám a všem pracovníkům za jejich úsilí a péči, které teď budou věnovat lidem při důležitém očkování,“ sdělil starosta.

Každý zájemce se musí nejprve registrovat v centrálním systému

Očkovací centrum v Lounech je umístěno v areálu Nemocnice Agel. Otevřeno je každý pracovní den od 8 do 16 hodin. Zdravotníci tam podávají očkovací látku lidem, kteří se předtím zaregistrovali jako zájemci o očkování v celostátním centrálním registračním systému. V něm si každý může pro sebe určit místo, které mu nejlépe vyhovuje, většinou především z hlediska nejbližší vzdálenosti k místu bydliště. Registrace probíhá jen přes internet, pak se posílají ověřovací kódy formou SMS.

Teď se mohou registrovat jen lidé ve věku nad 70 a 80 let

V současnosti zdravotníci registrují a očkují lidi ve věkových kategoriích nad 70 a 80 let. Právě senioři jsou totiž nejvíce zranitelnou a ohroženou skupinou při infekci virem Covid-19. Lidé mladších věkových skupin se budou moci začít registrovat jako zájemci později, postupně by měla dostat tuto možnost většina populace. V současnosti se kromě seniorů přednostně očkují i lidé pracující ve zdravotnictví, sociálních službách a pedagogice.

Vakcínu dostali i klienti v domovech pro seniory

Očkování dál pokračuje i u seniorů, kteří bydlí v hromadných zařízeních v domovech pro seniory. Například v Podbořanech zdravotníci očkovali klienty poprvé v pátek 5. března. „Očkování proběhlo v pořádku. Bylo zcela dobrovolné. U nikoho se neobjevily žádné potíže. Druhou dávku dostanou klienti, kteří měli o očkování zájem, po čtyřech týdnech,“ sdělil ředitel Domova pro seniory Podbořany Kamil Hajný. V domově v Žatci se už pomalu blíží termín podání druhé dávky. „Druhá vlna očkování obyvatel našeho domova proběhne 16. března. Týden po ní by se už měla dostavit zásadní a vysoká imunita u všech očkovaných,“ uvedl Petr Antoni, ředitel Domova pro seniory Žatec.

(Hlavní snímek nahoře: očkování, ilustrační foto, zdroj: pixabay.com. Snímek dole: Tudy, prosím! Šipka ukazuje správný směr ke zdravotníkům s vakcínou v očkovacím centru v Lounech. Foto: Milan Rychtařík)

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vzniká nové očkovací centrum. Provoz pro veřejnost zahájí od března

ČTĚTE TAKÉ: Centrum v Žatci už očkuje, v Lounech se rozjezd chystá na březen

ČTĚTE TAKÉ: Obrat k lepšímu: senioři v Lounech i v Žatci dostali první očkovací dávky

ČTĚTE TAKÉ: I já jsem před rokem hodnotil covid jako horší chřipku. Ale brzy jsem změnil názor, říká lékař a senátor Ivo Trešl