Obrat k lepšímu: senioři v Lounech i v Žatci dostali první očkovací dávky

Louny, Žatec – Klienti v Domovech pro seniory v Lounech i Žatci dostali první očkovací dávky proti Covid-19. Na vakcínu pro klienty i pracovníky čekala obě zařízení několik týdnů. Očkování v obou místech začalo shodně v úterý 16. února.

Na průběh dohlíží závodní lékařka

„Jsem ráda, že situace posunula a mohli jsme konečně začít očkovat. Díky tomu máme zase větší naději, že pandemie i omezující opatření jednou skončí a vrátíme se k běžnému životu. V úterý jsme začali očkovat klienty i zaměstnance. Na průběh dohlíží naše závodní lékařka,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory Louny Jana Černá. Zásilka s očkovací látkou dorazila o den dříve ze zásob Ústeckého kraje, v Lounech používají vakcínu Astra Zeneca.

V Žatci dávku dostalo 110 klientů

Očkování začalo v úterý i v Žatci, vakcínu tam dostalo 110 klientů Domova pro seniory. V Žatci obdrželi klienti látku značky Moderna. „Z obyvatel domova projevili zájem o očkování téměř všichni. Ve čtvrtek bude vakcinace pokračovat, očkovací látku dostanou zaměstnanci. O očkování jich požádalo přibližně padesát,“ upřesnil Petr Antoni, ředitel Domova pro seniory Žatec. Druhá dávka vakcíny u seniorů bude následovat přibližně za měsíc, kolem 16. března. „Jsme rádi, že očkování už se rozjelo a že naši klienti se budou moci cítit bezpečně před koronavirem,“ dodal ředitel.

V Podbořanech na zahájení ještě čekají

V Podbořanech v domově seniorů zatím ještě na zahájení očkování čekají, vakcíny by tam měly dorazit v nejbližších dnech.

Očkuje se ve dvou dávkách, v celé ČR už dávku dostalo skoro půl milionu lidí

V celé ČR k dnešnímu dni (17. 2.) dostalo očkovací látku proti Covid-19 podle ČTK zatím přibližně 485 tisíc lidí. Jde hlavně o seniory a zdravotníky. Z nich u 182 tisíc už byl proces očkování ukončen. Dalších více než tři sta tisíc zatím obdrželo jen první dávku vakcíny a následovat bude další. Při očkování se podle aktuálních pravidel ministerstva zdravotnictví podává vakcína ve dvou dávkách, mezi nimiž je časový rozestup přibližně jeden měsíc.

(na snímcích: Domov pro seniory v Žatci a atmosféra prvního dne očkování. Foto: Město Žatec a Petr Antoni)

ČTĚTE TAKÉ: Dobré zprávy ze tří domovů pro seniory: od ledna jsme všichni bez potíží. Celostátní situace se ale nelepší

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vzniká nové očkovací centrum. Provoz pro veřejnost zahájí od března

ČTĚTE TAKÉ: Centrum v Žatci už očkuje, v Lounech se rozjezd chystá na březen