Dobré zprávy ze tří domovů pro seniory: od ledna jsme všichni bez potíží. Celostátní situace se ale nelepší

Louny, Žatec, Podbořany – Zatímco v celostátním měřítku epidemie Covid-19 nepolevuje a ČR bývá v posledních týdnech řazena mezi největší ohniska koronavirové nákazy v rámci Evropy, situace v domovech pro seniory v Lounech, Žatci i Podbořanech se po náročném období loni na podzim a v závěru roku teď výrazně zklidnila. Přibližně od poloviny ledna již nebyl ani v jednom z domovů zjištěn výskyt Covid-19 u někoho z klientů či zaměstnanců. Jsme bez nákazy, ale čekáme na očkování, protože zatím není dostatek vakcín – zhruba tak se dá popsat aktuální stav věcí ve všech třech domovech.

Obnovení kondice bude běh na dlouhou trať

„Všichni jsme v pořádku a bez covidu. V pondělí a úterý proběhlo další testování zaměstnanců a nikdo neměl pozitivní test. Žádný z klientů také nejeví známky covid onemocnění. Jsme rádi, že už se situace zlepšila. Pomalu, ale jistě pracujeme na návratu zdravotní, fyzické a psychické kondice. Bude to ale zase běh na dlouhou trať,“ uvedla tento týden ředitelka Domova pro seniory Louny Jana Černá. Očkování je podle ní zatím v nedohlednu, čeká se na vakcíny. „Jsme ale rádi, že očkovací centrum vznikne přímo v Lounech. Situaci lidem ve městě i nám to určitě usnadní,“ dodala.

Do Žatce má přijet mobilní očkovací tým

Podobné je to i v Žatci. „Aktuálně nemáme evidovaný žádný problém týkající se výskytu covidu. Jsme rádi, snažíme se nepolevovat a dělat vše pro to, aby to tak zůstalo. Zaměstnanci chodí na pravidelná testování,“ uvedl ředitel Domova pro seniory Žatec Petr Antoni. Také v tomto domově se čeká na očkování. „Máme objednán mobilní tým, který by měl přijet a obyvatele domova naočkovat. Termín je stále neznámý. Důvodem je nedostatek vakcín. Zaměstnanci jsou zaregistrováni na očkovacím místě v žatecké nemocnici a čekají, až budou vyzváni, aby se dostavili k vakcinaci,“ sdělil ředitel.

Pokusy o návrat k programu před pandemií

V pořádku jsou nyní všichni klienti i pracovníci v domově v Podbořanech, kde silná epidemie vrcholila loni v říjnu a listopadu, tehdy tam bylo nakaženo přes šedesát lidí. „Teď jsme všichni v pořádku, nikdo nejeví příznaky pozitivity na Covid-19, u nikoho testy nic neprokázaly. Postupně se snažíme režim a program v domově vracet k životu před pandemií. Děkuji i zaměstnancům za trpělivost při absolvování každotýdenních testů,“ uvedl ředitel Domova pro seniory Podbořany Kamil Hajný. I v tomto domově čekají na další informace k zahájení očkování.

Příbuzní už znovu mohou chodit na návštěvy

Ve všech třech zařízeních už jsou také povoleny návštěvy. Naopak v závěru roku včetně Vánoc a dalších svátků to nebylo řadu týdnů kvůli epidemii možné. V době nejhorší krize pomáhali s péčí o seniory v Podbořanech i Lounech několik týdnů také vojáci Armády ČR.

ČTĚTE TAKÉ: Karanténa skončila, za dědy a babičkami už zase mohou chodit návštěvy. O svátcích to nešlo

ČTĚTE TAKÉ: V domově seniorů se nakazilo už přes šedesát lidí, v celém městě jich je stovka

ČTĚTE TAKÉ: Vojáci pomohli už v Podbořanech, teď nastoupí také k seniorům do Loun

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vzniká nové očkovací centrum. Provoz pro veřejnost zahájí od března

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)