Sněhu je tolik, že běžkaři po mnoha letech lyžují v Žatci. Nejvíc jsou vidět u řeky

Žatec – Tam, kde od jara do podzimu vidíte běžce, pejskaře, cyklisty a rodinky na procházkách, se dnes na bílých pláních projíždějí běžkaři. Sněhu je tolik, že milovníci lyžování ze Žatce si mohou naplno dopřát svůj koníček přímo ve svém domovském městě. Taková situace s tak vydatnou nadílkou se obvykle povede jen zhruba jednou za deset let. Jinak jsou v Žatci a okolí mnohem častější zimy bez sněhu, nebo jen s občasným krátkodobým „popraškem“.

Kanoisté místo na řeku vyrazili na zasněžený břeh

Lyžaři na běžkách jsou teď nejvíc k vidění na levém břehu Ohře, kde je příznivý volný rovinatý terén a dostatek prostoru ke sportování. Ve středu vyrazili na běžky například Martin Svoboda a Přemysl Synek. Jsou to mladí kanoisté z oddílu TJ Lokomotiva Žatec. Díky tomu, že napadlo tolik sněhu, si mohli zpestřit sportovní trénink a místo na hladinu řeky zamířili tentokrát na její zasněžené břehy.

Sníh teď máme doma, ušetříme benzin i čas

„Běžky v rámci vodáckých tréninků také používáme, ale většinou musíme jezdit lyžovat o víkendu do hor, na Horní Halži nebo Lesnou. Když už ale máme tolik sněhu zde v Žatci, bylo by škoda ztrácet čas v autě a utrácet za benzin. Vyrazili jsme tedy rovnou tady,“ vysvětlil trenér František Sajdl, který na sportování svých svěřenců dohlížel nedaleko libočanského jezu. Sám jel také na lyžích. „Jezdíme vždy trasu o délce mezi pěti a deseti kilometry. Tady u Ohře máme okruh kolem dvou kilometrů, zvládneme ho několikrát,“ uvedl kanoista, který se trénování mládeže věnuje od roku 1998.

Za čtyřicet let teprve potřetí se dá jít na běžky v Žatci

Na běžky vyrazil o den dříve také například Vladimír Látal. Vydal se podél Ohře do Stroupče, což je přibližně pět kilometrů. „Bydlím tu 41 let a za tu dobu se teprve potřetí přímo v Žatci dalo vyrazit na lyže,“ pochvaloval si letošní zimu s dostatkem sněhu Vladimír Látal.

Lyžuje se i na Lounsku a Podbořansku

Běžkaři díky mimořádně dobrým podmínkám teď jezdí také v okolí Loun, u Markvarce, nebo také v Podbořanech. Tam pro ně dokonce nadšenci vytvořili profesionálně udělanou stopu vedoucí z Podbořan na kopec Rubín.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo chce v Žatci bruslit, musí se hlásit přes internet. Všechny termíny jsou rychle obsazené

ČTĚTE TAKÉ: Město převzalo zbrusu novou sportovní halu. Zatím však musí zůstat zavřená

ČTĚTE TAKÉ: Nová tribuna se už těší na fanoušky. Práce na stadionu mají být hotové do léta

(na snímcích jsou lyžaři Martin Svoboda /žlutá bunda/, Přemysl Synek a Vladimír Látal /červená čepice/ při sportování na běžkách v okolí Ohře v Žatci. Foto: František Sajdl a Vladimír Látal)