Sníh, mráz, prudké svahy. S údržbou cest se začíná třeba už ve čtyři ráno

Ročov, Louny – Několik tun sněhu v posledních dnech odpluhovali, odmetli nebo jiným způsobem uklidili z ulic a chodníků v Ročově pracovníci obce ve spolupráci se zemědělským družstvem. Městečko leží v krajině na hřebenu Džbánu na prudkých svazích, práce se sněhem je tam specifická a důležitá, protože strmé ulice a cesty v kopcích mohou být při kluzkých podmínkách velmi nebezpečné.

Děti si užívají, dospělí uklízejí

„Ročov je i ve vyšší nadmořské výšce, takže tu obvykle bývá i více sněhu než v okolních obcích a sníh tu i déle zůstává. Taková nadílka sněhu a mrazu, která přišla letos, tu ovšem nebyla už hodně dlouho. Děti si ji patřičně užívají a na svazích pod Ročovem sáňkují a bobují. Na nás ve vedení městečka pak je, abychom zajistili bezpečné cesty pro obyvatele,“ uvedl starosta Ročova Vojtěch Václav Pour.

Pomáhají i sami obyvatelé s úklidem u svých domů

S úklidem sněhu pomáhají pracovníci městyse Ročov i Zemědělského družstva Ročov. „Za družstvo jezdí jeden traktorista s pluhem, za obec pracují na úklidu sněhu tři lidé. Musím pochválit naše zaměstnance v čele s Michalem Kučerou, kteří náš městys udržují perfektně schůdný i při přívalech sněhu. Děkuji i družstvu i všem spoluobčanům, kteří dobře udržují cestu či chodník před svými domy,“ sdělil starosta.

Traktor, traktůrek, pluhy, ruce…

Na uklízení má městys k dispozici traktor s radlicí, potom i menší traktůrek s radličkou pro chodníky. „Pracovníci samozřejmě používají i své ruce, hrabla a košťata,“ uvedl starosta. V současnosti jsou mrazy silnější, takže sůl už neúčinkuje. Ta se používá při teplotách jen těsně pod nulou. „Na důležitá a hodně využívaná místa v případě potřeby při velkých mrazech sypeme štěrk, aby neklouzala,“ popsal starosta. K ošetření ulic a chodníků vyrážejí pomocníci už brzy ráno. Záleží na aktuální situaci, ale když hodně sněží nebo se dělá náledí, pracovníci obce začínají s údržbou už třeba ve čtyři nebo v pět hodin, tak jak je potřeba.

V Lounech se o sníh stará 30 lidí

V nedalekých Lounech uklízí technická správa města cca 45 km ulic a 80 km chodníků. Na úklidu se teď podílí každý den asi třicet pracovníků, za poslední tři dny použili v terénu více než 200 tun posypového materiálu.

ČTĚTE TAKÉ: Nevíte si rady? Ozvěte se, pomůžeme! V Ročově nabídli pomoc seniorům při registraci na očkování

ČTĚTE TAKÉ: Krajina pod sněhem a silný mráz v noci. Právě teď ptáci uvítají pomoc lidí a potravu v krmítkách

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: dvacet lidí se utopilo mezi ledovými krami na Ohři v Košticích

(na snímcích: zasněžený Ročov při aktuální sněhové nadílce na začátku února. Foto Vojtěch Václav Pour)