Centrum v Žatci už očkuje, v Lounech se rozjezd chystá na březen

Louny, Žatec – Sedm z celkových šestnácti očkovacích center proti Covid-19 navštívil na začátku února Jan Schiller, který je od podzimu novým hejtmanem Ústeckého kraje. Cílem návštěvy byla i očkovací místa v Žatci a Lounech.

Jakmile přijde vakcína, okamžitě chceme začít

„Zjišťovali jsme aktuální stav a připravenost očkovacích míst, technické vybavení, personální zajištění. Musíme být dobře připraveni. Brzy dostaneme vakcíny a pak chceme okamžitě začít. Od té doby už nás nesmí nic zdržovat, žádné technické ani jiné problémy, proto vše raději připravujeme s dostatečným předstihem,“ uvedl hejtman.

V Ústeckém kraji je zatím šestnáct center

V Ústeckém kraji je zřízeno šestnáct tzv. oblastních očkovacích center. Trochu později, přibližně od dubna, k nim přibudou ještě čtyři velkokapacitní centra. Oblastní centra budou očkovat v pracovních dnech osm hodin denně a velkokapacitní centra dvanáct hodin denně včetně víkendů. Hejtman při „prvním kole“ návštěvy si prohlédl očkovací centra v Teplicích, Bílině, Litvínově, Mostě, Chomutově, Lounech a Žatci. Doprovázeli ho také místostarosta Loun Milan Rychtařík a místostarosta Žatce Radim Laibl, kteří jsou oba členy zastupitelstva Ústeckého kraje a pracují ve výboru pro zdravotnictví.

V Žatci už dostala vakcínu stovka lidí

V Žatci je očkovací centrum umístěno v prostorách dětského oddělení nemocnice. Činnost zahájilo už minulý týden. Zdravotníci v něm podali vakcínu už přibližně stovce lidí. „Čekáme na další dodávky vakcíny. Až jí budeme mít dostatečné množství, za osm hodin, jeden pracovní den, budeme moci očkovat přibližně šedesát osob,“ upřesnila Jana Olšanová, manažerka kvality Nemocnice Žatec. Zástupci Ústeckého kraje přivezli do žateckého centra mj. počítač a tiskárnu k potřebným administrativním úkonům, spojeným s očkováním.

V Lounech se bude očkovat od března

V Lounech se rozjezd očkovacího centra teprve chystá. Působit bude v prostorách nemocnice v objektu bývalého příjmu LDN. Očkovat veřejnost začne od března, přesný termín je závislý rovněž na obdržení dostatečného množství vakcín. Ještě před otevřením pro veřejnost se počítá s očkováním lidí pracujících ve zdravotnictví. Ústecký kraj pro centrum v Lounech pomohl nakoupit vybavení, například křesla pro návštěvníky čekající na očkování.

Jedno centrum má později být i na Podbořansku

V pozdější fázi by mělo přibýt ještě jedno očkovací centrum i na Podbořansku. V současnosti – od února a března – však v okrese Louny budou v provozu zatím jen dvě, v Lounech a v Žatci. Epidemie Covid-19 propukla v ČR loni v březnu. Od té doby podle údajů hygieniků počet nakažených minulý týden už přesáhl hranici jednoho milionu. S nákazou se tak potýkal každý desátý obyvatel země. Ještě loni v říjnu přitom byl počet nakažených jen kolem sta tisíc, potom ale epidemie výrazně zesílila. Od 5. října nepřetržitě až dosud stále platí v ČR nouzový stav.

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vzniká nové očkovací centrum. Provoz pro veřejnost zahájí od března

ČTĚTE TAKÉ: Tři linky pro pomoc seniorům s očkováním v Lounech: za první dva dny je využily dvě desítky lidí

ČTĚTE TAKÉ: V ČR už má virus každý stý obyvatel. Nově nakažený je starosta Loun i desítky lidí v Podbořanech

ČTĚTE TAKÉ: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice ze Žatce

(na snímcích: hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller v oranžové vestě na návštěvě očkovacích center v Žatci a Lounech. Foto Město Žatec – Tomáš Kassal a Moje Louny – Vlastimil Roflík)