Muzea jsou zavřená, na výstavy se teď chodí na radnici. V Žatci jedna probíhá a druhá se připravuje ve věži

Žatec – I když se zdá, že všechna muzea a podobné instituce jsou už půl roku zavřené a milovníci historie, vlastivědy, cestování se musí obejít bez vzdělávacích výstav, na jednu aktuální „výstavku“ ve veřejných prostorách přece jen mohou zájemci zajít. Umístěna je v budově Městského úřadu Žatec v ulici Obránců míru a jejím tématem je nelegální dovoz chráněných rostlin či zvířat z exotické ciziny.

Ohrožený druh není suvenýr

Zájemci mají na její zhlédnutí už jen poslední dva týdny. Výstava s názvem Ohrožený druh není suvenýr je k vidění na schodištích u odboru stavebního úřadu a životního prostředí. „Pozor – přístupná je jen ve dnech, kdy je městský úřad otevřený pro veřejnost. V současné době to je tedy jen v pondělí a ve středu,“ upozornil informační pracovník města Žatce Tomáš Kassal.

Pondělí a středa – a jen do konce února

Výstava začala už v lednu a potrvá do konce února. Vytvořila ji ZOO Hluboká nad Vltavou ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Představuje některé zakázané suvenýry, které si lidé někdy přivážejí z exotických míst, ačkoli tím narušují přírodu i mezinárodní dohody. Například jde o slonovinu, kůže plazů, krunýře želv, orchideje, korály, lastury a další rostliny nebo předměty.

Další výstava se dokončuje v prostoru věže

A není to jediná výstava, umístěná v prostorách radnice či jejích „poboček“. S trochou nadsázky je možné uvést, že na radnici budeme za chvíli chodit na výstavy častěji než do muzea, protože na jaře má začít další výstava, tentokrát přímo ve věži historické radnice na náměstí (na snímku nahoře z letošního ledna). Název má Žatec v proměnách času. V současných dnech se dokončuje. Vznikala přibližně dva roky a město za ni zaplatí přes tři miliony korun. „Otevřena bude na jaře, jakmile to dovolí vládní pravidla a epidemiologická situace. Symbolicky se tím završí nedávná rekonstrukce budovy radnice, která probíhala poslední tři roky,“ sdělil Tomáš Kassal.

Jan ze Žatce, popravený primátor Hošťálek…

Výstava ve věži představí například písaře Jana ze Žatce, popraveného primátora Maxmiliána Hošťálka a mnoho dalších osobností a zajímavých událostí z dějin města Žatce. Autor výstavy slibuje, že se lidem bude líbit, že je „vtáhne do děje“. „Bude to spíše poutavá a zábavná atrakce než klasická expozice. Šlo mi hlavně o to, aby se lidé bavili,“ vysvětlil akademický architekt Miloslav Čejka, který vytvořil také například populární výstavu Lovci mamutů v Národním muzeu v Praze.

ČTĚTE TAKÉ: Holubi, Černobyl, Fruta, vše je připravené. Chybějí jen návštěvníci. Nouzový stav trvá už třetinu roku

ČTĚTE TAKÉ: Nádraží v Žatci je nová kulturní památka. Nechybělo moc, aby další koleje byly i před budovou – tramvajové

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: dvacet lidí se utopilo mezi ledovými krami na Ohři v Košticích

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků