Odborník ošetří dvacítku stromů v dubové aleji u cesty do Dobroměřic. Mezi nimi bude i památný velikán

Louny – Dubová alej, známý krajinný přírodní prvek podél cesty mezi Louny a Dobroměřicemi, má dohromady kolem stovky stromů. Dvacítka z nich, které to nejvíce potřebují, bude nyní během podzimu odborně ošetřena, prací se ujme certifikovaný arborista. Mezi stromy vybranými k ošetření bude i dvě stě let starý velikán: dub s obvodem kmene skoro 4,5 metru, který je od roku 2002 vyhlášen a chráněn jako památný strom.

Obvod kmene 4,5 metru

„Stáří tohoto dubu letního se odhaduje na dvě stě let, obvod kmene má v současnosti 427 centimetrů a výšku 24,5 metru,“ uvedla Eva Pavelková z Městského úřadu Louny, která na radnici zajišťuje agendu dotací. Kromě uvedeného dubu podle ní specialista odborně ošetří i dalších osmnáct stromů, mladších „kolegů“ památné dřeviny. Práce proběhnou v průběhu září a října. „Náklady na ošetření jsou kolem 120 tisíc korun, z toho přibližně třetinu přispěl Ústecký kraj formou dotace na obnovu krajiny a ochranu životního prostředí,“ dodala Eva Pavelková.

Zdravotní i bezpečnostní zásahy

Duby v aleji odborně ošetří arborista David Burgr z Mostu, který kromě Loun spolupracuje při ošetření dřevin i s dalšími sídly v okolním regionu, například s městem Slaným nebo obcí Klapý. V dubové aleji jeho spolupracovníci udělají zdravotní a výchovné řezy, odlehčení korun stromů, bezpečnostní řez, kontrolu a zabezpečení stabilizace a další důležité práce. Dubová alej mezi Louny a Dobroměřicemi měří 750 metrů a je zaregistrována jako významný a chráněný krajinný prvek. Největší dub je v seznamu památných stromů ČR.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Alej, louky, pás lesa. Opuštěná kaplička i nádraží v Lounech dostanou společnost

ČTĚTE TAKÉ: Jabloně, třešně, ale i duby a lípy. Více než stovka mladých stromů, které vytvoří novou alej, už je zasazená v zemi

ČTĚTE TAKÉ: Vysoké topoly i obrovské pařezy už jsou pryč. Teď u Ohře v Žatci porostou nové menší stromky

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech jsme pomáhali vysadit desítky stromů