Zajímavá podívaná v Cítolibech: zvon Václav putoval dolů z věže. Teď ho čeká oprava

Cítoliby, Louny – Děti převzaly vysvědčení a hned potom si mohly desítky lidí v Cítolibech zpestřit závěr školního roku ještě o jeden památný a neobvyklý zážitek. Zájemci se přišli podívat ke kostelu svatého Jakuba apoštola, kde odborníci pomocí jeřábu sundávali z věže zvon. Památka o váze 400 kilo se teď bude opravovat a putovala do speciální zvonařské dílny. Pracovat na něm bude český mistr zvonař, ale dílna je v Nizozemí. Zvon tak cestoval skoro tisíc kilometrů.

Poprvé zazněl už sto let před Bílou horou

Cítolibský zvon Václav pochází už z počátku 16. století a je tedy starý kolem pěti set let. Podle kronik poprvé z věže kostela v blízkém sousedství Loun zazněl roku 1529. Jenže teď se na něj už skoro tři roky nezvoní – je totiž porouchaný. Defekt byl zjištěn v roce 2018. Městys Cítoliby, farnost římskokatolické církve v Lounech, ale i dobrovolní hasiči a další občanské spolky, instituce, firmy i jednotliví dárci z Lounska a okolí dávají od té doby dohromady prostředky potřebné na nutnou opravu zvonu, který je nejstarší hmotnou památkou v Cítolibech. Přispěje také dotace od ministerstva kultury.

Náklady na opravu jsou kolem 400 tisíc korun

„Cena opravy samotného zvonu bude přibližně 277 tisíc korun. Nutné bude opravit také dřevěnou stolici zvonu, která je poškozena kvůli zatékání. U ní se náklady odhadují na dalších 110 tisíc korun,“ uvedla Blanka Hejlíková, zastupitelka Cítolib a ekonomka úřadu městyse. „Dárci při různých sbírkách a benefičních akcích věnovali na opravu zvonu od roku 2019 už přes 120 tisíc korun. Chtěl bych všem poděkovat za jejich dobré srdce,“ uvedl děkan farnosti v Lounech Vít Machek.

Mistr zvonař pečuje i o nejstarší český zvon z roku 1300

Zvon si přímo na místě převzal mistr zvonař Petr Rudolf Manoušek se svými pomocníky. „Teď ho budeme opravovat až do podzimu v naší zvonařské dílně,“ uvedl Petr Rudolf Manoušek. Dílna leží v Nizozemí. Předtím měl čtyřiašedesátiletý mistr zvonařskou dílnu v Praze na Zbraslavi, ale tu poškodily v roce 2002 povodně natolik, že se její provoz už nepodařilo obnovit. Mistr Manoušek si založil vlastní zvonařskou dílnu hned v roce 1990 po obnovení demokracie a možností podnikání v tehdejším Československu. Jeho rod se však zabývá zvonařstvím už od 19. století. Petr Rudolf Manoušek pečuje mj. o nejstarší funkční český zvon Vilém pocházející přibližně z roku 1300, který je v Havlíčkově Brodě. Opravil i řadu zvonů na Pražském hradě.

Opravený zvon by měl z věže znovu zaznít v době kolem letošních Vánoc

Zvon Václav by se měl do Cítolib vrátit letos ke konci roku. Poprvé po opravě by měl ve věži znovu zaznít v adventním čase, anebo přímo při vánočních svátcích.

ČTĚTE TAKÉ: Zvon vážící 400 kilo půjde za pár dní z věže dolů. Čeká ho oprava u odborníků

ČTĚTE TAKÉ: Z věže padaly tašky. Pokrývači opravili střechu u významné památky

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže kostela. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

(na snímcích: sundávání zvonu Václav na konci června v Cítolibech u Loun. Úplně dole je mistr zvonař Petr Rudolf Manoušek. Foto: městys Cítoliby)