Zvon vážící 400 kilo půjde za pár dní z věže dolů. Čeká ho oprava u odborníků

Louny, Cítoliby – V Cítolibech se přiblížil významný okamžik pro kroniky místního kostela i městečka v těsném sousedství Loun. Na konci června přijede do obce k památce speciální nákladní souprava a z věže kostela sejme zvon, vážící kolem 400 kilogramů. Odborníci ho potom převezou k opravě do zvonařské dílny, protože zvon je už skoro tři roky poškozen.

Nejstarší hmotná cítolibská památka

„Zvon svatého Václava je nejstarší hmotnou cítolibskou památkou. Vyrobil ho pražský mistr zvonař Bartoloměj a poprvé z věže našeho kostela zazněl patrně již roku 1529,“ informovala Blanka Hejlíková, zastupitelka Cítolib, která pracuje i jako ekonomka na úřadu městyse.

Poslední zvonění bylo o Vánocích 2018

Poškození bylo zjištěno v roce 2018, zvon naposledy zvonil téhož roku o Vánocích. Na pozdější dobu odborníci povolili už jen mimořádná velmi krátká zazvonění při výjimečných příležitostech.

Oprava bude stát kolem 400 tisíc korun

Náklady na opravu a další činnosti související s převozem a budoucím zvoněním se odhadují na částku kolem 400 tisíc korun, zvon se od července bude restaurovat několik měsíců. Farnost římskokatolické církve v Lounech doufá, že opravený zvon na původním místě v Cítolibech by se mohl znovu naplno rozeznít opět letos v době kolem Vánoc. „Mohlo by to být možná už při adventu,“ uvedl lounský děkan Vít Machek, který letos na jaře v uvedené roli vystřídal předchozího dlouholetého děkana lounské farnosti Wernera Horáka.

Ve sbírce přispívali i dobrovolní dárci

Na opravu zvonu přispěl městys, farnost, ale i občané, firmy či spolky v dobrovolné sbírce. „Děkujeme všem, kteří na restaurování zvonu přispěli ve sbírkách uspořádaných v minulých letech, za pomoc při historické události,“ uvedla Blanka Hejlíková. „Děkuji za podporu myšlenky na obnovu a záchranu zvonu, který promlouval k srdcím generací našich prarodičů a dalších předků,“ uvedl kaplan Vít Machek už v roce 2018.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: V Úlovicích opravili husitskou zvoničku. Od jara může zase zvonit

ČTĚTE TAKÉ: Z věže kostela padaly tašky. Pokrývači opravili střechu u významné památky

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni