V Úlovicích opravili husitskou zvoničku. Na jaře při májích bude zase zvonit

Ročov – Náves v Úlovicích u Ročova zdobí její tradiční, v českých obcích však dnes už velmi neobvyklá dominanta: historická dřevěná zvonička, kterou vybudovali členové husitské církve. V závěru roku 2020 proběhla oprava této významné památky, jejíž financování zajistil Spolek pro obnovu Ročova a okolí za přispění městyse Ročova.

Práce trvaly asi měsíc a půl

„Úlovická zvonička je teď jako nová. Oprava trvala přibližně měsíc a půl, odborné práce udělal truhlář Jiří Janek. Jsme rádi, že se opravu památky podařilo zařídit,“ uvedl starosta Ročova Vojtěch Václav Pour, který je i místopředsedou spolku pro obnovu Ročova.

Zvoničku postavili členové husitské církve

Na dřevěné zvoničce je vidět husitský kalich. Ukotvena je na zdi bývalého statku. Podle historických pramenů ji postavili v roce 1924 vyznavači husitské církve, aby v Úlovicích měli svou zvoničku, což měla být reakce na to, že příslušníci římskokatolické církve krátce předtím vybudovali o kus dál na návsi svou kapličku.

Lidé opravenou památku chválí

Zvon v husitské zvoničce lidé v Úlovicích občas i dnes aktivně používají při různých slavnostních příležitostech. „Zvoní na něj třeba při Staročeských májích či dalších slavnostech,“ vysvětlil starosta. A lidem se nová podoba zvoničky líbí. „Je nádherná,“ napsala na sociální síti například Hana Hlouchová. „Opravu si zasloužila. Je zmiňována v mnoha kronikách Úlovic, přežila už hodně generací a velkou část historie obce,“ dodal Zdeněk Drexler.

Městys podporuje péči o památky i činnost spolků

Městys Ročov spolupracuje s občanským sdružením Spolek pro obnovu Ročova a okolí při opravách i dalších památek a zajímavostí. Obec poskytuje občanským spolkům, které v Ročově působí, na jejich činnost příspěvek přibližně 30 tisíc korun ročně.

(Městys Ročov a redakce Louny Žatec Podbořany Zblízka jsou partneři, městys podpořil činnost redakce, děkujeme)

(Na snímcích opravená husitská zvonička v Úlovicích, foto městys Ročov)


ČTĚTE TAKÉ: Kultura je zastavená, sály jsou prázdné. A tak v Ročově vyměnili parkety

ČTĚTE TAKÉ: Covid? Prázdniny? V ročovské škole se pracuje i v těchto dnech, řemeslníci tam mění okna

ČTĚTE TAKÉ: Stovky kamionů, rámus a zplodiny každý den. Lidé na trase Louny – Rakovník žádají stavbu silnice vedoucí mimo obce