Dva přejezdy na Žatecku budou výrazně bezpečnější. Od června mají mít nově závory

Žatecko – Dva železniční přejezdy na trati Žatec – Chomutov budou mít nové zabezpečení formou závor, a to pravděpodobně od června. Jeden z přejezdů je v Žiželicích a druhý v Hořeticích. Obecní úřad Žiželice jednal se Správou železnic (SŽ) o lepším zabezpečení nechráněných přejezdů průběžně několikrát už od roku 2018 (tehdy se organizace ještě jmenovala Správa železniční dopravní cesty, pozn. red.). Přejezdy postupně dostaly několik prvků pro vyšší bezpečnost a teď v červnu na ně pracovníci (SŽ) umístí i nové závory.

Bílé optické brzdy

Informovala o tom starostka Žiželic Helena Makuková. „Za uplynulé čtyři roky proběhlo několik schůzek, jsme rádi, že nám zástupci Správy železnic vyšli vstříc. Postupně i přibývaly různé bezpečnostní prvky na přejezdech, například to bylo nové signalizační zařízení na křížení silnice a trati v Hořeticích nebo tzv. optické brzdy, tedy bílé zhušťující se příčné čáry na silnicích u obou přejezdů,“ vysvětlila starostka.

V Žiželicích jsou přejezdy dva, na tom známějším už závory jsou

Loni v listopadu u přejezdu v Žiželicích přibylo ještě také dopravní zrcadlo. Přímo v Žiželicích jsou nyní dva železniční přejezdy: jeden je na hlavním silničním tahu Plzeň – Žatec – Most a na něm už zabezpečení včetně závor je řadu let. Druhý je na menší silnici ve svahu nad obcí směřující na Hořetice, a právě u něj bylo instalováno uvedené zrcadlo i bílé pruhy na silnici, v červnu pak budou doplněny i závory.

V Hořeticích se stalo už několik nehod

Další přejezd je na okraji Hořetic. I ten leží ve svahu a příjezd od vesnice k němu vede z ostré zatáčky, takže situace na kolejích je pro řidiče často hůře přehledná. V posledních letech se na něm stalo několik nehod právě kvůli střetům aut s vlaky. Například jenom za rok 2019 to byly hned dvě nehody, po jedné z nich se pak trať musela opravovat několik týdnů kvůli poškození i ekologické havárii. Jedna z nehod vypadala hrozivě, auto se několikrát převrátilo a bylo odhozeno mimo trať, řidička naštěstí vyvázla jen s lehčím zraněním. Závory na tomto přejezdu by určitě měly výrazně pomoci ke zvýšení bezpečnosti. Zabrání vjezdu aut na přejezd i při případné horší viditelnosti, snížené pozornosti motoristů nebo jiných podobných situacích.

ČTĚTE TAKÉ: V neděli mohou zájemci v Žiželicích opět nastoupit do vlaku. Počkali si deset let

ČTĚTE TAKÉ: Chlapi prořezali svah u ostré zatáčky v Žiželicích. Připravují terén před blížící se stavbou obchvatu a mostu

ČTĚTE TAKÉ: Příroda, stavby, podoba pro příští generace. Rád jsem pomohl s fotkami do kalendáře, říká Petr Marek ze Žiželic

(na snímcích: současný stav dvou železničních přejezdů v Žiželicích a Hořeticích, kde od června přibudou nové závory. Na snímcích úplně dole je práce hasičů, policistů a drážní inspekce při nehodě v Hořeticích v roce 2019. Foto Petr Marek /3/ a Libor Želinský /2/.)