Chlapi prořezali svah u ostré zatáčky v Žiželicích. Připravují terén před blížící se stavbou obchvatu a mostu

Žiželice, Žatecko – V prudkém svahu u ostré zatáčky nad Žiželicemi začaly tento týden úpravy terénu před blížící se stavbou nového obchvatu a silničního mostu, který překlene údolí s celou obcí. Chlapi s motorovými pilami se pustili do prořezávání dřevin, aby připravili prostor pro vlastní stavební práce. Nový most v Žiželicích by měl být na místě pro řidiče připravený za čtyři a půl roku.

Až bude obchvat hotový, obci se velmi uleví

„Všichni se tady na obchvat a most už těšíme, obci se velmi uleví. Dopravní zátěž z každodenního provozu aut v Žiželicích je značná, plyne z ní neustálý hluk, prach, toxické výfukové plyny i určitá stálá míra nebezpečí pro naše obyvatele – například při přecházení silnice nebo pohybu kolem ní,“ popsala starostka Žiželic Helena Makuková, která při kácení přišla pozdravit pracovníky přímo na svah. „Stavba by měla začít letos, pro občany s ní bude spojené další omezení a nepohodlí, hluk a prach ze stavebních strojů a podobně. Je třeba to ale ještě posledních pár měsíců vydržet, prosím všechny o trpělivost. Výsledek, nový obchvat a most, pak bude stát za to, bude se nám tu žít mnohem lépe,“ uvedla starostka.

Stavební práce mají začít letos v létě

Se zahájením stavby se počítá přibližně na letošní červen nebo červenec. V současnosti zatím probíhá výběrové řízení na firmu, která obchvat a most postaví. Ředitelství silnic a dálnic ČR by mělo smlouvu s vítězem podepsat v květnu nebo červnu. Do výběrového řízení, vyhlášeného loni na podzim, se přihlásilo sedm firem.

Třicet metrů vysoký most, pod ním bude podchod

Celý nový úsek obchvatu kolem Žiželic bude dlouhý přibližně tři kilometry. Samotný most má měřit necelých 400 metrů na délku a 30 metrů na výšku. Stavbaři pod mostem vybudují i bezpečný podchod pro pěší.

Cena: skoro miliarda

Předpokládaná cena stavby podle materiálů Ředitelství silnic a dálnic je 864 milionů korun bez DPH. Stavba má trvat 55 měsíců od zahájení, z čehož v současnosti plyne předpokládaný termín dokončení na přelom let 2025/2026. Nový obchvat s mostem usnadní a zrychlí cestu řidičům na hlavním silničním tahu Plzeň – Žatec – Most. V současnosti průjezd nevelkou obcí s 250 obyvateli trvá několik minut, řidiči musí překonat dva svahy, ostré serpentiny, občas ve vsi i čekají na železničním přejezdu.

ČTĚTE TAKÉ: Za pár měsíců začne stavba obchvatu a mostu přes údolí Žiželic. O zakázku se hlásí sedm firem

ČTĚTE TAKÉ: Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

ČTĚTE TAKÉ: Hasiči v Žiželicích dezinfikovali tři paneláky. V obci je vyšší výskyt Covid-19

(na snímcích: muži prořezávají svah nad Žiželicemi. Úplně dole vpravo je starostka obce Helena Makuková, která je přišla pozdravit. Foto: Petr Marek)