Hasiči v Žiželicích dezinfikovali tři paneláky. V obci je vyšší výskyt Covid-19

Žiželice – Hasiči v Žiželicích se v úterý večer po setmění pustili v rámci obce do neobvyklého zásahu: dezinfikovali vchody a společné prostory tří panelových domů v centru Žiželic. Cílem je omezit šíření virů Covid-19.

Speciální obleky i prostředky

Mimořádnou dezinfekci zorganizoval obecní úřad ve spolupráci s hasiči. Zapojili se do ní dobrovolní hasiči ze Žiželic i profesionální ze Žatce. Hasiči při zásahu použili ochranné obleky i speciální chemické dezinfekční prostředky.

Covid je potvrzen přibližně v deseti bytech

„Nákaza se v naší obci začala šířit rychleji. V přepočtu na počet obyvatel patří aktuálně naše obec mezi místa s vyšším výskytem koronaviru. Část lidí je v karanténě. Pokud jde o uvedené paneláky, vím o nejméně devíti až deseti bytových jednotkách, kde je nyní potvrzený výskyt covidu,“ uvedla na dotaz naší redakce starostka Žiželic Helena Makuková.

Hasiči vyšli obci vstříc

Starostka tedy požádala o pomoc hasiče. Stanice v Žatci ve spolupráci s kolegy ze Žiželic i Bitozevsi jim vyšla vstříc. „Všem bych chtěla moc poděkovat,“ uvedla starostka. Při večerním zásahu si kromě samotné dezinfekce hasiči vyzkoušeli i některé postupy a součinnosti, potřebné pro podobnou práci v terénu.

Je to dlouhý boj, důležité je chovat se zodpovědně

„Boj s covidem pořád trvá v celé republice, epidemie nepolevuje, je to náročná situace, musíme na to stále myslet a chovat se zodpovědně, respektovat všechna potřebná nařízení a opatření. Prosíme všechny občany, aby byli zodpovědní, dodržovali povinnost nosit roušky nebo respirátory, často si myli ruce a nescházeli se ve větších počtech,“ dodala starostka. Přímo v Žiželicích aktuálně žije kolem 250 obyvatel, další lidé pak bydlí ještě ve třech spádových vesnicích v okolí.

ČTĚTE TAKÉ: Další domov seniorů bojuje s nákazou. Vojáci teď pomáhají ve Vroutku

ČTĚTE TAKÉ: I já jsem před rokem hodnotil covid jako horší chřipku. Ale brzy jsem změnil názor, říká lékař a senátor Ivo Trešl

ČTĚTE TAKÉ: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice ze Žatce

(Na snímcích: hasiči při večerním zásahu v Žiželicích. Foto: Petr Marek)