Oslava v kouzelné atmosféře! Rozhledna v Kryrech završila 115 let

Kryry – Sto dvacet sedm schodů, jméno podle autora Ódy na radost, krásné pohledy do krajiny Doupovska, Krušných hor i Středohoří. To všechno nabízí jedinečná Schillerova rozhledna v Kryrech u Podbořan. Je postavená v unikátním architektonickém stylu, jinou takovou u nás nenajdete. K městečku s havranem ve znaku neodmyslitelně patří už 115 let. V pátek své výročí oslavila – a jak jinak, než originálně: oblohu nad hřebenem s rozhlednou ozdobily neobvyklé světelné efekty a závěrečný parádní ohňostroj.

Vrchol přišel po setmění

V Kryrech se v pátek od podvečera slavilo, město připravilo kulturní a společenský program k výročí své rozhledny. Lidé se scházeli na náměstí, poseděli, popovídali, dali si osvěžení v horkém večeru, poslouchali hudbu. A po setmění přišla magická tečka na závěr s kouzelnými okamžiky: „oslavenkyně“ hrála všemi barvami, kolem ní se rozprskávaly „kapky“ z ohnivých vodotrysků. Podívejte se na zajímavé fotografie pod článkem.

Hymna Evropské unie

Rozhledna na jižním hřebenu nad Kryry byla vybudována v letech 1905-1906. Jméno dostala podle Friedricha Schillera, slavného německého básníka a dramatika, velkého kamaráda další kulturní ikony J. W. Goetha. V době dokončování stavby rozhledny uplynulo sto let od Schillerova úmrtí. Spisovatel a bouřlivák napsal kromě mnoha dalších děl i slavnou báseň Óda na radost, kterou později zhudebnil Ludwig van Beethoven. Teď je z ní hymna Evropské unie (i když ne úplně oficiální, protože ne všechny státy ji takto uznávají, ale to už je zase jiné téma).

Stovky turistů každý rok

Rozhledna v Kryrech je otevřená od května do října vždy o víkendech a svátcích, a to od 12 do 16 hodin. Každý rok ji navštíví několik stovek turistů. V roce 2006, před stoletým výročím od postavení rozhledny, město investovalo do její rekonstrukce kolem dvou milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: 700 let od první písemné zmínky se oslavit nemohlo. Epidemie změnila plány

ČTĚTE TAKÉ: Kam se vydat na jarní výlet? Rozhledna Červeňák nabízí i pivo Červeňák

ČTĚTE TAKÉ: Turisté by měli letos vyznačit novou trasu mezi Žatcem a zámkem Stekník

(na snímcích: páteční oslavy v Kryrech. Foto: Laurencia Helásková)