Vandalové za tmy o vánočních prázdninách řádili. Zlámali stromky, dřevěnou tabuli, poničili dvacet odpadkových košů

Žatec – Před dvěma roky noční vandalové poškodili celý dřevěný altánek u řeky v Žatci tak, že do něj najeli autem a přelámali nosné sloupy (viz archivní snímek nahoře), teď se na oblíbené odpočinkové místo na levém břehu za lávkou pod koupalištěm další neznámí útočníci vrátili a rozlámali pro změnu velkou dřevěnou tabuli s provozním řádem odpočívadla a griloviště poblíž cyklostezky a tréninkového fotbalového hřiště.

Škody v celém městě jsou v desítkách tisíc

„Náklady na opravu jen této tabule budou činit několik tisíc korun. Vandalové teď zesílili své řádění v posledních dnech, zejména během uplynulých vánočních prázdnin a při oslavách přelomu starého a nového roku. Útoků a poničených věcí po městě bylo víc a škody jsou celkově v desítkách tisíc korun,“ uvedl Tomáš Kassal, mediální zástupce města Žatce.

Mobiliář u cyklostezky na obou březích Ohře má hodnotu přes milion

Na obou březích řeky v Žatci v minulých dvou až třech letech přibyl nový mobiliář v celkové hodnotě více než jeden milion korun. Jsou to například lavičky, mnoho herních prvků pro děti, stejně tak i přístřešky, dvě griloviště, odpadkové koše nebo také stojany na kola, protože po březích vede asfaltová stezka pro cyklisty i in-line bruslaře. Zároveň se v místě ale velmi často opakují případy spojené s nočním ničením různých prvků tohoto vybavení.

Pomoci s hledáním pachatelů či rychlou prevencí by mohly nové kamery

Vandalové nebo také i zloději kromě uvedeného dřevěného altánu loni a v předchozích letech například rozbili i dopravní bezpečnostní zrcadlo u jedné zatáčky, zapálili broukoviště, vyvrátili několik značek nebo ukradli část kabelu s osvětlením pro lávku. Náprava těchto škod stojí město někdy i statisíce korun ročně. Boj s vandaly a hledání pachatelů po činu by se však mohly v budoucnu zlepšit i díky tomu, že město si pořídilo nový monitorovací systém s celkem 29 kamerami a v současnosti už probíhá jeho zkušební provoz. V předchozím systému bylo kamer jen třináct.

Silvestrovské řádění odneslo dvacet košů

Jaká další místa vandalové nyní o vánočních prázdninách ještě také poškodili? „Zlomili například nově vysazený ozdobný živý stromek na ploše před ZŠ Petra Bezruče, který byl součástí nového estetického prvku před školou – tří velkých barevných květináčů, instalovaných na podzim. Po Silvestru se v ulicích města objevilo také přibližně dvacet čerstvě poškozených odpadkových košů. Radnice podle rozsahu poničení musela řešit buď opravu, nebo výměnu za nový kus. Náklady v tomto případě činí asi 40 tisíc korun,“ upřesnil Tomáš Kassal. Pachatele útoků se snaží dohledat policisté, a pokud se je podaří určit, město pak po nich může vymáhat uhrazení škody.

ČTĚTE TAKÉ: Vyvrácená značka, přeříznutý kabel pro světla, kohout s vodou puštěný na noc. Vandalové dělají škody u řeky a také na hřbitově

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové poškodili oblíbený altánek u řeky. Zřejmě do něj vjeli autem

ČTĚTE TAKÉ: S prvním sněhem přišli i vandalové. U cesty z Podbořan na Rubín poškodili desítky nově vysazených stromků

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové zničili nově vysazené stromky v Lounech. Město hledá pachatele. Jiní mladíci v Plzni se přišli přiznat

(na snímcích: čerstvé výsledky práce vandalů v Žatci: zlomený stromek před ZŠ Petra Bezruče a přelomená a shozená tabule u altánu u řeky. Foto Tomáš Kassal)