Vandalové poškodili oblíbený altánek u řeky. Zřejmě do něj vjeli autem

Žatec – U cyklostezky, vedoucí podél jezu a tréninkového hřiště Slavoj na levém břehu Ohře v Žatci, přibývají nové součásti mobiliáře pro tuto odpočinkovou zónu. Jsou mezi nimi místa ke grilování, herní prvky pro děti, lavičky, stojany na kola a další věci. Současně se ale město Žatec musí potýkat se stále častějšími útoky vandalů v této oblasti, kteří letos od jara poškodili nové griloviště, zapálili tzv. broukoviště se živým hmyzem, a naposledy tento víkend poničili oblíbený dřevěný altánek u lávky přes řeku pravděpodobně tak, že do jeho konstrukce vjeli autem (viz snímek nahoře).

Události předcházel mejdan, teď už je altán opravený

„K poškozenému altánu jsme zjistili, že na místě měla v sobotu večer mejdan skupina mladých lidí, kteří tam měli i auto, z nějž poslouchali hudbu. Ráno byl přelomený jeden z nosných sloupů. K poškozenému pilíři vedou stopy kol,“ upřesnil na dotaz naší redakce místostarosta Žatce Radim Laibl. Město podle něj nechá altánek opravit, radnice řeší i možnost uplatnit věc jako pojistnou událost a dostat náhradu škody. Hojně využívaný dřevěný přístřešek s posezením už je v současnosti skutečně znovu opravený, odborná firma vyměnila nosný sloup hned během pondělí.

Rada města bude zvažovat, jak předejít vandalismu

Co ale udělat, aby k útokům vandalů nedocházelo? „Je to skutečně problém, který v posledním období sílí, a budeme o něm jednat v radě města. Budeme muset řešit otázku, jak zajistit nový mobiliář, který stál nemalé peníze, i obecně, jak přimět pachatele této činnosti, aby to nedělali, jaká může být účinná prevence a podobně,“ sdělil Radim Laibl. V současné chvíli město uvažuje o kamerách, fotopastech, lepším osvětlení lokality i častějších kontrolách strážníků.

Mobiliář stál více než milion

V odpočinkové zóně podél řeky byl letos doplněn mobiliář v hodnotě kolem 1,1 milionu korun. Polovinu této částky zaplatilo město a druhá část přišla jako dotace ze státního programu podpory cestovního ruchu v regionech. Nedaleko zmiňovaného altánu tak na začátku října vzniklo nové veřejné griloviště s prvky z vysokopevnostního betonu za 480 tisíc korun (viz snímek dole). Toto griloviště s místy k posezení se prakticky nedá poškodit, ani z něj nejde nic odnést, protože všechny součásti – lavice, podstavec s grilovacím límcem i odpadkový koš jsou velmi těžké. U dalšího griloviště pod jezem o kus dál po proudu řeky po pouhém měsíci provozu už někdo stihl sebrat grilovací kleště, i když byly původně připoutány řetězem, takže i po těchto zkušenostech je zřejmé, že všechny pevné a co nejvíce odolné součásti se určitě hodí.

S výrobou pomohli i vězni

„Kromě betonového griloviště jsou součástí nového mobiliáře u řeky i herní prvky pro děti, cykloboxy na odstavení kol, připravuje se další nový altánek, houpačka, lavičky či odpadkové koše. S výrobou pomáhají i vězni z Nového Sedla, udělali třeba rozcestníky, stojany na kola, kladiny a i další věci pro hraní dětí,“ uvedl Radim Laibl.