Hrady a zámky předčasně ukončily sezonu. V Krásném Dvoře se teď může jen na výlet do parku

Louny, Žatec, Podbořany, ČR – Návštěvní sezona na hradech a zámcích skončila letos předčasně. Památky jsou od pondělí 12. října komplet uzavřeny kvůli aktuální epidemiologické situaci a je pravděpodobné, že tento rok už většina z nich neotevře.

Informoval o tom Národní památkový ústav ČR (NPÚ), který má ve své správě přibližně stovku památkových objektů, především hradů a zámků, v Čechách a na Moravě. V okrese Louny pečuje o zámky v Krásném Dvoře a Stekníku. „V souladu s usnesením vlády jsou všechny památky ve správě NPÚ od pondělí 12. října uzavřeny a sezona tak bude předčasně ukončena,“ potvrdila mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Zrušeny jsou podle ní i všechny akce původně připravované k adventu. Některé z památek sice mají celoroční provoz, ale i ty jsou nyní pro veřejnost uzavřeny, a toto opatření zatím bude trvat až do odvolání, upřesnila mluvčí.

Zavřený je i Nový Hrad

V okrese Louny se to týká zámků v Krásném Dvoře, Stekníku i Nového Hradu v Jimlíně. Posledně jmenovaný sice nespadá pod NPÚ a jeho zřizovatelem je Ústecký kraj, ale i tento zámek musel být v souladu s nařízením vlády uzavřen. „Uzavřeno je od pondělí až do odvolání. Případné otevření ještě v říjnu by se opět řídilo aktuálním vládním nařízením. Nedá se nic dělat, mějte jasnou mysl, budeme se těšit na všechny návštěvníky,“ vzkázal ředitel zámku Nový Hrad Josef Kabát.

Zámecký park zůstává otevřený

Uzavření platí i pro Státní zámek Krásný Dvůr, který je tradičně nejnavštěvovanější památkou v okrese Louny. „Už od září, jak se postupně zhoršovala situace kolem počtu nakažených lidí Covidem-19, vzrůstala i omezující opatření proti šíření nákazy. Zrušen byl populární Jablečný den, nahradili jsme ho menší akcí zcela bez kulturního programu, prohlídky zámku pak byly postupně omezeny až na maximálně devět lidí v jedné skupině. Teď je zámek zavřený úplně, musíme tedy počkat na uklidnění situace a lepší časy,“ sdělila kastelánka zámku Michaela Hofmanová. Příznivci zámku v Krásném Dvoře a okolní krajiny však nemusí zůstat doma, protože pokud si chtějí udělat výlet, mohou se vydat alespoň do rozlehlého zámeckého parku. Ten je otevřený celoročně a nabízí pěkná místa k procházce i třeba k zajímavým fotografiím včetně objektu zámku.

Nejnavštěvovanější v ČR je zámek Lednice

Minulý rok, tedy v době ještě nepoznamenané pandemií koronaviru, navštívilo památky v ČR pod správou NPÚ více než 4,6 milionu lidí. Podle údajů NPÚ přišlo nejvíce návštěvníků na moravský zámek Lednice s vyhlášeným zámeckým parkem, druhý v pořadí byl Český Krumlov a třetí Hluboká nad Vltavou.

(snímek nahoře – Nový Hrad v Jimlíně, foto Libor Želinský)