Náměstíčko Kozina od srpna hlídá jeho nový patron: krásný dřevěný Ročovský kozlík

Ročov – Když už nedávno opravené náměstíčko znají lidé dlouhé roky pod jménem Kozina, pak je jasné, že nemůže pro něj být lepší patron než kozlík. A také že ano – zhruba od poloviny srpna už na pořádek na náměstí v Ročově a též trochu i na potěšení kolemjdoucích lidí dohlíží nový maskot: krásná dřevěná socha od řezbáře Jaroslava Pecháčka. Zvířátko má velké rohy, hustou srst, sympatickou jiskru v očích a hned dostalo i výstižný název: Ročovský kozlík.

Kozlík vznikl při oslavách výročí založení obce

„Kozlíka vyrobil řezbář na konci června, v den, kdy jsme slavili 670 let od založení obce. Takže i toto pěkné výročí bude kozlík na našem náměstí stále připomínat,“ vysvětlil starosta Ročova Vojtěch Václav Pour. „Následně novou sošku, jež bude novým znakem náměstí, ještě pěkně doupravil zaměstnanec úřadu našeho městyse Michal Kučera, perfektně ji vyladil a potom v srpnu ji i upevnil na místo,“ popsal starosta.

Autorem je umělec, který vytvořil i nejvyšší dřevěnou sochu v ČR

Řezbář a sochař Jaroslav Pecháček se narodil ve východních Čechách v Rychnově nad Kněžnou a nyní žije na severní Moravě v Hanušovicích, kde provozuje i ateliér Abakuk, v němž vznikají právě dřevěné sochy. Vytvořil i nejvyšší dřevěnou sochu v ČR, vysokou přes 16 metrů, která stojí právě v Hanušovicích. Dřevěné sochy od tohoto tvůrce si do svých domovů pořídila i řada známých osobností z umělecké scény, například zpěvačka Ilona Csáková nebo herec Alexej Pyško. Řezbář předvádí na různých společenských a historických akcích a oslavách také „show s motorovou pilou“, při níž často vznikají zajímavé umělecké výrobky, které potom zůstávají v majetku pořadatelů akce. Tímto způsobem „se narodil“ i ročovský kozlík.

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Ročov slavil 670 let od založení ve velkém stylu

ČTĚTE TAKÉ: Proměna náměstíčka Kozina pokračuje, kompletně nové by mělo být do konce května

ČTĚTE TAKÉ: Statečný bojovník Sámo, chytrá sova, lišácký Stromovous. Vrchol Rubínu ozdobily nové zajímavé dřevěné sochy

(na snímcích: nový krásný Ročovský kozlík na náměstíčku Kozina. Foto Městys Ročov)