U Kaštic zmizí z krajiny další železniční přejezd. Zrušení navrhla Správa železnic, město ho potvrdilo

Podbořansko – Na Podbořansku zmizí z krajiny další železniční přejezd v oblasti poblíž Kaštic a Krásného Dvora. Tentokrát půjde o přejezd přímo v katastru Kaštic. Ten stojí na trati jen asi 600 metrů od místa, kde donedávna byl i další přejezd u nedalekých Zlovědic, k jehož zrušení dala podbořanská radnice souhlas už na konci minulého roku.

Trať se kříží s polní cestou

Přejezd je na méně vytížené regionální železniční trati Kaštice – Krásný Dvůr – Kadaň. Železnice se v tomto místě kříží jen s polní cestou, tzv. účelovou komunikací, takže vozidel přes něj jezdí naprosté minimum. Správa železnic podala žádost o zrušení tohoto přejezdu letos v dubnu, Městský úřad Podbořany jako silniční správní úřad po přezkoumání situace nyní v srpnu vydal souhlas a rozhodl o zrušení železničního přejezdu.

Přejezd často zanáší zemina

Z přejezdu tak zmizí výstražné kříže a bude upraven celý jeho profil a okolní terén tak, aby byl zřejmý zánik přejezdu, uvádí město ve svých podmínkách. „Podle Správy železnic je přejezd dlouhodobě nevyužívaný, je nevhodně situovaný v terénu, takže ho neustále zanáší zemina z polí a účelové komunikace, zrušením dojde i ke zvýšení bezpečnosti na trati,“ popsal v dokumentaci Josef Dolan z odboru dopravy Městského úřadu Podbořany.

Správa železnic kvůli bezpečnosti postupně ruší málo vytížené a špatně zabezpečené přejezdy

Česká železniční síť má v současnosti délku přibližně 9 500 kilometrů a je na ní umístěno kolem 7800 přejezdů. Ty méně vytížené a většinou málo zabezpečené, tedy bez závor, výstražných světel a podobně, se Správa železnic snaží postupně rušit. „Je to další z možností, jak zvyšovat bezpečnost železničního provozu. Naší snahou je, aby se počet železničních přejezdů stále snižoval. Snažíme se rušit křížení na málo využívaných účelových komunikacích a ta, která se nacházejí blízko vedle sebe. V mnoha případech ani tolik nejde o úsporu peněz, ale hlavně o odstranění potenciálně kolizních míst,“ vysvětlil už dříve generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

(na snímku nahoře: přejezd v polích u Kaštic, který čeká zrušení. Foto Městský úřad Podbořany)

ČTĚTE TAKÉ: Železniční přejezd u Krásného Dvora na Podbořansku příští rok zmizí. Město povolilo jeho odstranění

ČTĚTE TAKÉ: Železničáři chtěli zrušit dva přejezdy v polích u Března. Lounská radnice to zamítla

ČTĚTE TAKÉ: Mohutný železniční most na okraji Žatce už je minulostí, stoletá služba skončila. Teď je místo nad řekou prázdné, nový nástupce půjde nahoru v září