Statečný bojovník Sámo, chytrá sova, lišácký Stromovous. Vrchol Rubínu ozdobily nové zajímavé sochy
Podbořany – Zadumaný slovanský vůdce Sámo se štítem a palcátem, klimbající urostlý výr na pařezu u rozhledny a rozpustilý Stromovous, trochu podmračený, trochu se usmívající, to jsou tři nové pěkné dřevěné sochy, které vítají výletníky na vrcholku kopce Rubín, jednoho z oblíbených míst Podbořanska, jež patří mezi symboly regionu.
O kopec se stará Společenstvo pro památky Podbořanska
O kopec pečuje Společenstvo pro památky Podbořanska, stejně jako například o zříceninu hradu Křečov u Nepomyšle a Podbořanského Rohozce. Areál je v katastru města Podbořan, které je i vlastníkem pozemků v okolí Rubínu. Společenstvo se o kopec s bohatou historií, který je cenný také třeba jako archeologické naleziště nebo místo s výskytem vzácných druhů rostlin i živočichů, stará jako pověření správci.
Rozhledna vyrostla před čtyřmi roky
Dlouhé roky na vrcholku Rubínu prakticky vůbec nic nebylo, jenom malé odpočívadlo s přístřeškem a lavičkou k posezení a ohniště k opečení „svačiny“. Kopec byl jinak pokrytý hustými trnitými náletovými akáty a náhorní plošina na vrcholu byla skoro neprůchodná. V roce 2018 už pod patronací města a uvedeného občanského spolku na Rubínu vyrostla dřevěná rozhledna. Postavena byla podle postupů, jež se využívaly při stavbě starých slovanských tvrzí. Stavitelé složili rozhlednu i s malou improvizovanou chatou, kde se dá ukrýt při dešti, z více než pěti stovek dubových klád, stavba je vysoká šest metrů. Nová rozhledna ihned zvýšila zájem turistů z různých míst republiky o kopec Rubín na Podbořansku, do té doby už skoro zapomenutý, a frekvence výletníků s batohy začala stoupat.
Staré slovanské hradiště
Co se děje na Rubínu dál? „S podporou města Podbořan pořádáme na kopci různé kulturní a vzdělávací akce pro veřejnost i školy, staráme se o celé místo, čistíme ho od nepůvodních dřevin, snažíme se udržovat pořádek. Je to bývalé starodávné slovanské hradiště, a tak na Rubínu vytváříme archeopark. Ten postupně láká stále více návštěvníků,“ uvedl Vojtěch Peksa ze sdružení Společenstvo pro památky Podbořanska, který i ve svém zaměstnání pracuje jako historik – archeolog a je také členem zastupitelstva města Podbořan.
Rozhledna, sochy, pravěká zahrádka, historické fotky…
Kromě zajímavých nových soch na kopci pro návštěvníky v uplynulém roce přibyly i další nové prvky, například informační tabule s historickými fotografiemi Rubínu a krajiny v okolí, směrovky ukazující na zajímavá hradiště v blízkém regionu, starodávné „opevnění“ u příchodu k vrcholu nebo také pravěká zahrádka našich předků, jejíž ohrada je složená z kůlů a plot z větví stromů a keřů. „Na konci léta tam sklidíme například oves, ječmen, proso nebo čočku, tedy plodiny, které tady v lokalitě byly podle archeologických nálezů pěstovány i v době železné,“ vysvětlil Vojtěch Peksa.
Sámo v přilbici hlídá kopec a svou kůži neprodá lacino
To, že bitva u jakéhosi Wogastisburgu mezi Slovany a Franky se v roce 631 mohla odehrát právě na kopci Rubín, je jen jedna z mnoha hypotéz a dosud pro ni neexistuje žádný vědecký důkaz. Statečný Sámo v přilbě na vrcholku Rubínu se ovšem tváří tak odhodlaně, že by určitě nedoporučoval nikomu tropit dnes na kopci jakoukoli neplechu. Neobvyklé zajímavé sochy mohou být dalším důvodem k pěknému výletu a nevšednímu zážitku.
ČTĚTE TAKÉ: Nově vybudovaná rozhledna na Rubínu přitahuje na kopec mnohem víc návštěvníků
ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Kde byl Wogastisburg? To se neví. Ale slavit se bude v sobotu u Podbořan
ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu
(na snímcích shora dolů: strážce krajiny Sámo, klimbající výr a rozverný Stromovous – to jsou nové dřevěné sochy na kopci Rubín u Podbořan. Dole je pravěká zahrádka s plotem z větví, opevnění u vstupu s trčícími kůly a krásná rostlina divizna velkokvětá, které na kopci nyní hojně kvetou. Foto Libor Želinský)