Posezení, odpočinek, svačina i přespání. U hradu Křečova přibyly dva nové přístřešky pro výletníky
Podbořansko – Rozvaliny hradu Křečova, staré historické památky poblíž Nepomyšle a Podbořanského Rohozce, v současnosti lákají turisty a rodiny jako romantický cíl. V hradu sice není ani kastelán, ani pokladny se vstupným či komnaty s obrazy a brněním, ale v okolí je pěkná příroda, na louce v lesíku u hradeb také velké ohniště k posezení a občerstvení. A teď od března tam mohou výletníci odpočívat a svačit ještě pohodlněji: u hradu totiž přibyl nový přístřešek s lavicemi a masivním stolem, o kus dál také i „bivak“ pro největší milovníky romantiky a trampského života. V prostoru pod další stříškou se totiž dá i dobře přenocovat, jen je třeba mít s sebou svůj spacák.
Sami máme rádi, když je na výletech kde přespat v suchu, a tak jsme vyrobili bivak i sem pro návštěvníky
Nové prvky do prostoru hradu umístili členové spolku s názvem Společenstvo pro památky Podbořanska, kteří o hrad Křečov, ale i další významná místa v regionu pečují už pět let. Odpočívadlo vyrobilo truhlářství ze Strojetic, zastřešený bivak na místě postavili sami členové spolku. „Když máme přes léto volno, sami rádi cestujeme po českých starých hradech či jiných zajímavých místech. Vždy máme rádi, když někde na takovém místě v přírodě najdeme dobrý úkryt na přespání. Proto jsme nechali vyrobit jeden zastřešený bivak i sem na Křečov. Určitě je takových lidí více, kteří to uvítají stejně jako my, a tak návštěvníci Křečova teď mohou v blízkosti hradu i přespat přímo v přírodě v trochu větším pohodlí,“ vysvětlil na dotaz naší redakce Vojtěch Peksa, předseda spolku.
S náklady pomohl příspěvek od nadace Logit
Náklady na výrobu a instalaci odpočívadla a přístřešku pro přenocování podle něj činily zhruba třicet tisíc korun. Část peněz platil spolek ze svých zdrojů, s většinou nákladů pomohla dotace od nadace firmy Logit, která podporuje veřejně prospěšné projekty pro rozvoj regionu. „Při výletu na zříceninu hradu Křečova se teď dá na místě pohodlně posedět, odpočinout, sníst si přinesenou svačinu z batohu anebo čerstvě opečeného buřta. Kdo chce, může na hradě i přespat, díky přístřešku na něj nebude pršet,“ usmál se Vojtěch Peksa.
Křečov, Rubín, památky, zarostlá cesta….
Hrad Křečov byl vystavěn přibližně před 700 lety a více než 500 let už není obydlen; od té doby postupně chátral a rozpadal se. Společenstvo pro památky Podbořanska vzniklo na podzim roku 2017 – založili ho Petr Menzl, Vojtěch Peksa, Štěpán Sýkora, Martin Schimitzer a Jiří Vaníček. Cílem spolku je pečovat o památky na Podbořansku a další zajímavá místa v tomto regionu. Hrad Křečov je jedním z nich, nadšenci se o něj starají už pátou sezonu. „Uklízíme okolí hradu, čistíme místo, prosekáváme zarostlou vegetaci, překládáme kameny,“ popisoval některé z typických prací už v prvním roce Vojtěch Peksa. „Pečujeme i o nedaleký mlýn a máme vizi vytvořit pro turisty značenou naučnou stezku, která povede sem na hrad z Nepomyšle. Její součástí bude opravený kostel v Nepomyšli, mlýn a samozřejmě zřícenina Křečov,“ uvedl tehdy také Štěpán Sýkora. Kromě hradu se členové spolku starají také o kopec Rubín, kde ve spolupráci s městem pomohli před pár lety vybudovat novou dřevěnou rozhlednu. Letos v zimě zase spolu s dalšími dobrovolníky pracovali na obnově staré zarostlé polní cesty mezi Podbořany, Valovem a Očihovem.
ČTĚTE TAKÉ: Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny
(na snímcích: upevňování dvou přístřešků – odpočívadla s posezením a bivaku – u zříceniny hradu Křečov. Členové spolku tam pracovali v závěru března. Foto Petr Menzl a Karla Peksová)