Peněženka s devíti tisíci najednou byla pryč. Po dni hledání příběh dopadl dobře, měla jsem štěstí, říká Klára ze Žatce

Žatec – Pozitivní zážitek z prvních dnů nového roku má za sebou Klára Lebdušková ze Žatce (49). Nejprve to sice vypadalo na velkou nepříjemnost, ztrátu peněženky s devíti tisíci korunami a mnoha důležitými doklady, ale druhý den díky pozorným a hlavně poctivým lidem už měla své věci zase zpět.

Vyrazit na pár nákupů – a najednou tu byl nečekaný stres

„V pátek 7. ledna jsem vyrazila vyřizovat nějaké věci do centra města. Udělat pár nákupů, zajít do banky, sejít se s dětmi. Navštívila jsem několik obchodů v ulici Obránců míru. U pokladny v drogerii jsem najednou zjistila, že nemohu najít peněženku,“ popsala začátek náročných chvil na dotaz naší redakce Klára Lebdušková. „Byla v ní hotovost přibližně devět tisíc korun, platební karta a moje osobní doklady. Hned jsem se zhrozila a začala peněženku hledat,“ vysvětlila Klára, která pracuje jako kadeřnice a kosmetička.

Peněženka byla nezvěstná celý pátek

Společně s dcerou prošly všechny obchody, kde nakupovala předtím, a ptaly se, jestli tam peněženka někde nezůstala, jestli ji případně někdo nenašel a nepředal personálu. Avšak nikdo nic nevěděl a naděje na případné znovunalezení peněz a dokladů začínaly vypadat bledě. Po celý pátek se už nikdo neozval, že by peněženku našel, i když rodina ohlásila její ztrátu. „Dcera mi doporučila ohlásit to na policii a později také zkusit se zeptat lidí na sociálních sítích ve veřejné výzvě, jestli někdo peněženku náhodou nenašel nebo o ní něco neví třeba od někoho jiného,“ popisovala Klára.

Zatoulala se u automatu na tisk fotografií

V pátek ani do pozdního večera nikdo nenapsal o peněžence žádné zprávy a Klára se už pomalu začínala smiřovat se situací, loučit se s penězi a přemýšlet o starostech se zařizováním nových dokladů. Ale v sobotu dopoledne se na ni přece jen usmálo štěstí. „Ozvala se mi paní prodavačka právě z té drogerie, kde jsem zjistila ztrátu peněženky. Jenže zrovna v této drogerii jsem původně peněženku ani nehledala, protože jsem automaticky myslela, že jsem přišla do této prodejny nakupovat už bez ní a že jsem musela peníze a doklady ztratit v některém z obchodů, kde jsem byla na nákupech předtím,“ vysvětlila Klára Lebdušková. Nakonec se ukázalo, že peněženka zůstala ležet zapomenutá v prodejně drogerie kus dál od pokladny – u automatu na tisk papírových fotografií. „Tiskla jsem si tam fotky z Vánoc a peněženku u přístroje zapomněla. Stačilo od pokladny udělat pár kroků zpět a hned bych ji našla, ale mě to v té chvíli vůbec nenapadlo a začala jsem prostě hledat z opačného konce,“ uvádí Klára.

Hodná prodavačka nechtěla finanční odměnu

Prodavačka, která peněženku objevila, pak už mohla postupovat docela snadno. „V peněžence byly doklady i karta na moje jméno, paní si mě pak našla na sociální síti, tam zjistila i tu výzvu, že jsem věci ztratila a hledám je. Pak už mi hned napsala zprávu, že peněženka se v pořádku našla,“ říká šťastná majitelka. Prodavačka byla tak hodná, poctivá a skromná, že nechtěla ani žádnou finanční odměnu, kterou jí Klára za nalezení nabízela. „Dala jsem jí tedy alespoň sirupy z bylinek, které dělám. Ty už si vzala, tak snad jí budou chutnat. Mám velkou radost, paní jsem velmi děkovala. Jsem moc ráda, že jsem měla štěstí a že jsem se setkala s dobrými a poctivými lidmi,“ říká Klára Lebdušková.

Policejní pátrání odvoláno

Policistům pak v sobotu oznámila, že už je vše v pořádku a peněženka se už hledat nemusí. „Ztratit peněženku nebo jinou cennou věc, to se může stát každému a je to nemilé. Potom už to dál nezáleží na vás, ale na někom dalším, kdo ji najde. Já jsem měla štěstí, že jsem narazila na dobré lidi, a moc děkuji všem, kteří v té věci pomohli – jak paní nálezkyni, tak i dalším lidem, kteří třeba pomáhali hledat nebo sdíleli informace o ztrátě na sítích. Kdyby se tak dalo štěstí a dobré srdce pěstovat jako ty moje bylinky! Rozdávala bych ho pak všude a všem, kde se dá,“ říká spokojeně paní Klára.

(na snímku nahoře: Klára Lebdušková s oblíbenými bylinkami – její příběh dopadl dobře. Foto: archiv rodiny)

ČTĚTE TAKÉ: Dobrá věc se podařila. Filip z Rané už může jezdit ve speciálním autě, rodině pomohly desítky dárců

ČTĚTE TAKÉ: Daruji auto. Už žádný krasavec, ale je na něj spolehnutí. I tak si lidé pomáhají po bouři v Blatně a Stebně

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky